НА ЕДНА МАСА МОЖЕ НЕОГРАНИЧЕН БРОЈ ГОСТИ, КАФЕАНИТЕ И ВНАТРЕ И НАДВОР ЌЕ РАБОТАТ СО 50% ОД КАПАЦИТЕТОТ НА ОБЈЕКТОТ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

  НА ЕДНА МАСА МОЖЕ НЕОГРАНИЧЕН БРОЈ ГОСТИ, КАФЕАНИТЕ И ВНАТРЕ И НАДВОР ЌЕ РАБОТАТ СО 50% ОД КАПАЦИТЕТОТ НА ОБЈЕКТОТ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТАИ натаму, во кафеаните може да се влезе само со сертификат за ковид вакцинација. (Фото: СДК.МК)

  Се укинува ограничувањето на максимално дозволениот број лица на една маса во кафетериите, рестораните и во рестораните на хотелите, како во отворените така и во затворените делови на овие угостителски објекти, одлучи Владата на денешната седница. Исто така, во затворениот и во отворениот дел од објектот, може да има најмногу 50% од капацитетот на објектите.

  За угостителските објекти за организирање прослави, веселби и свадби, остануваат во сила постојните мерки и протоколи.

  И натаму, во кафеаните може да се влезе само со сертификат за ковид вакцинација.

  Во земјава до вчера активни се 6.759 болни од ковид.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира