НАВИВАЧИТЕ НА ШКУПИ НА СВОЈАТА ПРОСЛАВА ГО ОШТЕТИЈА МНТ, А ВЛЕГЛЕ СО ДОЗВОЛА НА АРТАН ГРУБИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА УГРИНОВСКА

  НАВИВАЧИТЕ НА ШКУПИ НА СВОЈАТА ПРОСЛАВА ГО ОШТЕТИЈА МНТ, А ВЛЕГЛЕ СО ДОЗВОЛА НА АРТАН ГРУБИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА УГРИНОВСКАНавивачите на ФК Шкупи, Шверцери скандираат и удираат по инвентарот во салонот на МНТ на прославата на Денот на албанската азбука 22 Ноември, на која беше премиерата и на документарецот за 30-годишнината на групата. (Фото: Принтскрин од видеото од прославата)

  Искинат тапацир на столчињата во Македонскиот народен театар (МНТ) и откорнати орнаменти од ѕидовите е штетата по присуството на навивачката група Шверцери на Фудбалскиот клуб Шкупи, на петочната прослава на 22 Ноември – Денот на албанската азбука. Директорката на најголемиот театар во државава, Симона Угриновска, ни рече дека во моментов е во консултација со Владата и со правниците и случајот во текот на денот ќе биде пријавен во Министерството за внатрешни работи (МВР).

  „Прославата беше во организација на Владата, и ми беше кажано дека ќе има два настана. За првиот официјален дел, свечената академија, на кој присуствуваше и премиерот Зоран Заев, бев во координација со портпаролот на Владата Мухамед Хоџа. За вториот настан, координатор беше Артан Груби и тој ми кажа дека ќе има само проекција на документарен филм “, вели Угриновска за САКАМДАКАЖАМ.МК. Груби е пратеник и координатор на пратеничката група на ДУИ во Собранието.

  „Срце ме боли за театарот. Зар мислите дека јас, која имам вратено долг на театарот од 120 илјади евра, ќе дозволам влез на навивачки групи и вакво однесување“, вели директорката Угриновска.

  Од официјалното видео од прославата на е објавено на Јутјуб, се гледа дека навивачите бурно скандираат качени на столиците со удирање по инвентарот во салонот на МНТ.  Документарецот бил за 30 години постоење на Шверцери.

  „Сметаме дека во институциите треба да има однесување како што налагаат кодексите за однесување во една институција од областа на културата. Во МНТ во петокот било најавено одржување на два настана, свеченото одбележување на Денот на албанската азбука и проекција на документарен филм, но до Дирекцијата на МНТ воопшто не било најавено присуството на навивачката група“, велат од кабинетот на министерот за култура Хусни Исмаили.

  „Секој вандалски чин е за осуда, а ако во театарот има штети, тие мора да се платат и некој да понесе одговорност. Тоа е државна сопственост, никој нема право да го крши инвентарот. Јас бев информиран дека учествувам во првиот дел на активностите, а тоа е делот на одбележувањето на Денот на албанската азбука, бев присутен таму и си заминав по коктелот. Ми кажаа дека има втор дел, за млади. Вториот дел испадна дека и не била толку културна манифестација. Треба да си понесат одговорност одговорните луѓе за таа работа“, рече денес премиерот Зоран Заев. Тој не одговори на новинарското прашање дали ќе бара одговорност од пратеникот Груби за кого директорката Угриновска рече дека бил координатор на вториот дел од прославата.

  Македонскиот народен театар, на левиот брег од реката Вардар, е изграден врз темелите на Стариот театар кој се урна во земјотресот во 1963. Се градеше од 2008 до 2013 , и иако на почетокот беа предвидени 6 милиони евра, сепак на крајот стигна до речиси 40 милиони евра.

  Свечено беше отворен во декември 2013, со премиерата на претставата „Вечната куќа“ од Јордан Плевнеш, во режија на Дејан Пројковски, тогашен уметнички директор на МНТ.

  Б. НЕСТОРОСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира