НОВИ 109 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.062 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  НОВИ 109 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.062 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИБројот на активни случаи изнесува 582. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 109 нови случаи на ковид-19 од направени 1.062 тестови,соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Новите случаи се од: Скопје – 77, Битола – 14, Охрид – 6, Прилеп – 3, Штип и Берово – по 2, Куманово, Тетово, Кавадарци, Струга и Виница – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (109), регистрирани се 14 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

  Направените 1.062 тестови се преку: ИЈЗ-131, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-30, ЦЈЗ Прилеп-18, ЦЈЗ Тетово-9, ЦЈЗ Куманово-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–69, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-32, Биотек-31, Систина-40, лабораторија Лаор-15, Синлаб-2, Ремедика – 9, Плодност-8, Генеа-10, Никоб Лаб-42, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-8, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 491.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.051.008 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.701, бројот на оздравени пациенти е 301.819, на починати е 9.300, а бројот на активни случаи изнесува 582.

  Дистрибуција по градови:

  Скопје 146750, Активни 394
  Куманово 16674, Активни 8
  Битола 15641, Активни 57
  Прилеп 14207, Активни 10
  Тетово 13476, Активни 7
  Кавадарци 10682, Активни 7
  Велес 9789, Активни 6
  Гостивар 9607, Активни 4
  Охрид 8911, Активни 23
  Струмица 8072, Активни 1
  Штип 8060, Активни 21
  Кичево 5649, Активни 9
  Кочани 5090, Активни 0
  Струга 4725, Активни 1
  Гевгелија 4420, Активни 2
  Неготино 3690, Активни 3
  Ресен 2749, Активни 10
  Свети Николе 2632, Активни 4
  Радовиш 2531, Активни 1
  Крива Паланка 2415, Активни 0
  Делчево 1985, Активни 1
  Берово 1681, Активни 7
  Дебар 1677, Активни 2
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1394, Активни 1
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1021, Активни 0
  Кратово 965, Активни 0
  Крушево 929, Активни 1
  Демир Хисар 835, Активни 0
  Македонски Брод 738, Активни 1
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 525, Активни 1
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира