НОВИ 72 СЛУЧАИ НА КОВИД-19, И ДЕНЕСКА НЕМА ПОЧИНАТИ

  НОВИ 72 СЛУЧАИ НА КОВИД-19, И ДЕНЕСКА НЕМА ПОЧИНАТИСпоред епидемиолошки анализи во моментов, најмногу активни случаи има во Скопје - 183, па Тетово - 149 и Куманово - 71. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 72 нови случаи на ковид-19 од направени 5.759 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје – 20, Куманово – 14, Тетово – 10, Гостивар – 9, Битола – 7, Струмица – 5, Охрид – 3, Кавадарци, Струга, Кичево и Берово – по 1

  Изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

  Досега во земјата се направени вкупно 982.469 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.452 бројката на оздравени пациенти е 150.371, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 588.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, најмногу активни случаи има во Скопје – 183, па Тетово – 149 и Куманово – 71.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира