ОД 36 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 3.569 ТЕСТОВИ, 15 СЕ ОД КУМАНОВО, НЕМА ПОЧИНАТИ

  ОД 36 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 3.569 ТЕСТОВИ, 15 СЕ ОД КУМАНОВО, НЕМА ПОЧИНАТИВо земјава има 265 активни случаи на ковид-19. (Фото: К. Попов)

  Триесет и шест нови случаи на ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа од 3.569 тестирања, во Куманово – 15, Скопје – 7, Тетово – 6, Гостивар – 2 и во Прилеп, Велес, Штип, Струмица, Кочани и Кичево – по 1, вели Министерството за здравство.

  Не се регистрирани починати пациенти, а регистрирани се 12 оздравени пациенти од: Тетово – 5, Скопје – 4, Битола – 2 и Свети Николе – 1.

  Направени се 3.569 тестови преку: ИЈЗ-78, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-47, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово–23, ЦЈЗ Куманово–40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ „8 Септември“-5, Институт за микробиологија–21, Жан Митрев (Филип Втори)-64, Авицена-286, Биотек-139, Систина-73, лабораторија Лаор-229, Синлаб-23, Ремедика-13, Плодност–22, Генеа–9, Никоб лаб-672, ВФВ Медикал-56, Ели Медика-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.666.

  Досега во земјата се направени вкупно 944.747 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 156.017, оздравени се 150.263, починаа 5.489, а активни случаи се 265.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68789, Активни 97
  Куманово 8910, Активни 29
  Прилеп 8330, Активни 3
  Тетово 7359, Активни 81
  Битола 6310, Активни 0
  Велес 5475, Активни 1
  Гостивар 5202, Активни 19
  Кавадарци 5156, Активни 1
  Охрид 5023, Активни 4
  Штип 4964, Активни 4
  Струмица 4127, Активни 4
  Струга 2985, Активни 4
  Кочани 2795, Активни 3
  Кичево 2605, Активни 8
  Гевгелија 2196, Активни 1
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1525, Активни 0
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 0
  Радовиш 1161, Активни 0
  Берово 1032, Активни 1
  Делчево 973, Активни 0
  Дебар 947, Активни 5
  Виница 886, Активни 0
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 667, Активни 0
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 0
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 0
  Македонски Брод 359, Активни 0
  Пехчево 269, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира