ПАРТИИТЕ МЕСТО ПЕТ, ЌЕ ДОБИЈАТ ЕДЕН МИЛИОН ЕВРА ОД БУЏЕТОТ ЗА ИЗБОРИТЕ

  ПАРТИИТЕ МЕСТО ПЕТ, ЌЕ ДОБИЈАТ ЕДЕН МИЛИОН ЕВРА ОД БУЏЕТОТ ЗА ИЗБОРИТЕУредбата е на предлог на министерката за правда Рената Дескоска. Таа е со законска сила. (Фото: СДК.МК)

  Владата со уредба која ја донела на вечерашната седница, им скуси на почитичките партии 4 милиони евра предводени за изборите. Им остави на располагање милион евра народни пари.

  На овие парламентарни избори, поради пандемијата со коронавирус, нема да има митинзи и класична предизборна кампања. Четирите милиони евра се враќаат во Буџетот, одлучи Владата.

  Уредбата е на предлог на министерката за правда Рената Дескоска. Таа е со законска сила.

  Четирите милиони евра ќе бидат пренаменети во Буџетот за справување со последиците од пандемијата. Милионот евра ќе треба да биде распределен согласно законските прописи.

  С. К ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира