ПОЧИНА НОВИНАРОТ РИСТЕ НЕДАНОВСКИ

  ПОЧИНА НОВИНАРОТ РИСТЕ НЕДАНОВСКИНедановски работеше како новинар за здравство во неколку дневни весници. (Фото: Лекарска комора)

  По кратко и тешко боледување вчера на 62-годишна возраст, почина новинарот Ристе Недановски, соопшти Лекарската комора на Македонија каде што работеше во одделението за односи со јавноста и уредник на интерниот весник.

  Недановски од 1991 година работeше како новинар за здравство во весникот „Вечер”. Во 1997  премина во весникот „Дневник”, а во 1999 стана заменик-уредник на економската рубрика и новинар за здравство во „Утрински весник”. Од 2004 година беше уредник и новинар за здравство во „Вечер”.

  Од активното новинарство се повлече во 2006 кога се вработи како како пиар менаџер во „Публицист”, а од 2009 беше извршен директор и пиар менаџер во „Концепт маркетинг”.

  Од 2011 беше уредник на гласилото на Лекарската комора на Република Северна Македонија.

  Долги години подготвуваше и уредуваше текстови, посебни тематски публикации на различни асоцијации, здруженија, организации и компании како што се Стоматолошката комора на Македонија, „Порака”, Сојуз на помош за лица со ментален хендикеп и други.

  Автор е и учесник во подготовка на повеќе релевантни меѓународни анализи за состојбите и реформите во здравството.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира