Таг: новинар

1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СПОРТСКИ КОМЕНТАТОР АЛЕКСАНДАР СТИКОВ

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СПОРТСКИ КОМЕНТАТОР АЛЕКСАНДАР СТИКОВ

Александар Стиков, еден од доајените на македонското спортско новинарство и легендарен радио коментатор, почина на 76 години. Роден во 1947 година, ...
ПОЧИНА МИРОСЛАВ ЛИЛИЌ, ХРВАТСКИОТ НОВИНАР КОЈ НА ЈУГОСЛАВИЈА Ѝ СООПШТИ ДЕКА ПОЧИНАЛ ТИТО

ПОЧИНА МИРОСЛАВ ЛИЛИЌ, ХРВАТСКИОТ НОВИНАР КОЈ НА ЈУГОСЛАВИЈА Ѝ СООПШТИ ДЕКА ПОЧИНАЛ ТИТО

Долгогодишниот уредник и водител на ТВ Загреб и Хрватската телевизија, Мирослав Лилиќ, почина на 79 години. Тој ќе остане запаметен по тоа што прв обј ...
ФРАНЦУСКО-БОСАНСКИ НОВИНАР ЗАГИНА ДОДЕКА ИЗВЕСТУВАЛ ОД ИСТОЧНА УКРАИНА

ФРАНЦУСКО-БОСАНСКИ НОВИНАР ЗАГИНА ДОДЕКА ИЗВЕСТУВАЛ ОД ИСТОЧНА УКРАИНА

Францускиот новинар со босанско потекло Арман Солдин загина додека известувал од источна Украина. Триесет и двегодишниот Солдин, кој работеше за франц ...
РУСИЈА УАПСИ АМЕРИКАНСКИ НОВИНАР ПОД СОМНЕНИЕ ЗА ШПИОНАЖА

РУСИЈА УАПСИ АМЕРИКАНСКИ НОВИНАР ПОД СОМНЕНИЕ ЗА ШПИОНАЖА

Американски новинар кој работи за „Вол Стрит Џурнал“ е уапсен во Русија под сомнение за шпионажа, соопшти руската безбедносна служба ФСБ. Иван Герш ...
АМЕРИКАНСКИ НОВИНАР ПОЧИНА ВО КАТАР ДОДЕКА ИЗВЕСТУВАШЕ ОД НАТПРЕВАРОТ ХОЛАНДИЈА-АРГЕНТИНА

АМЕРИКАНСКИ НОВИНАР ПОЧИНА ВО КАТАР ДОДЕКА ИЗВЕСТУВАШЕ ОД НАТПРЕВАРОТ ХОЛАНДИЈА-АРГЕНТИНА

Познатиот американски спортски новинар Грент Вол почина во Катар откако му се слоши за време на натпреварот Аргентина-Холандија синоќа. Организатор ...
НОВИНАРОТ И ФОТОРЕПОРТЕР ПЕТАР СТАВРЕВ JA ДОБИ БИТОЛСКАТА НАГРАДА „4 НОЕМВРИ“ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

НОВИНАРОТ И ФОТОРЕПОРТЕР ПЕТАР СТАВРЕВ JA ДОБИ БИТОЛСКАТА НАГРАДА „4 НОЕМВРИ“ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Неуморниот хроничар на Битола, новинар и фоторепортер Петар Ставрев, кој на 81 година од животот и понатаму активно твори, е добитник на највисокото п ...
ПРЕТЕПАН НОВИНАРОТ ЗОРАН БОЖИНОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ГО ОСУДИ НАПАДОТ

ПРЕТЕПАН НОВИНАРОТ ЗОРАН БОЖИНОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ПЕНДАРОВСКИ ГО ОСУДИ НАПАДОТ

Новинарот Зоран Божиновски синоќа бил претепан во Битола. Како што соопштија од Министерството за внатрешни работи, во 20.42 часот во СВР Битола, П. С ...
НЕНАДЕЈНО ПОЧИНА ГЛАВНИОТ УРЕДНИК НА „КОМСОМОЛСКАЈА ПРАВДА“, ОМИЛЕНИОТ ВЕСНИК НА ПУТИН

НЕНАДЕЈНО ПОЧИНА ГЛАВНИОТ УРЕДНИК НА „КОМСОМОЛСКАЈА ПРАВДА“, ОМИЛЕНИОТ ВЕСНИК НА ПУТИН

Владимир Сунгоркин, главниот уредник на рускиот весник „Комсомолскаја правда“ близок на Кремљ, почина на 68 години додека бил на службен пат на далечн ...
ПОЧИНА НОВИНАРОТ ЈАНКО НИКОЛОВСКИ

ПОЧИНА НОВИНАРОТ ЈАНКО НИКОЛОВСКИ

Почина Јанко Николовски, новинар и прв претседател на Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер. Имаше 75 ...
ИЗЛЕЗЕ „ТАЛЕНТИ“, ПОСТХУМНА ЗБИРКА КОЛУМНИ НА НОВИНАРОТ РИСТО ПОПОВСКИ

ИЗЛЕЗЕ „ТАЛЕНТИ“, ПОСТХУМНА ЗБИРКА КОЛУМНИ НА НОВИНАРОТ РИСТО ПОПОВСКИ

Излезе збирката колумни „Таленти“ на Ристо Поповски, еден од најреномираните македонски новинари (1945-2018). Приредувач на книгата е сопругата на Рис ...
1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ