ПОЧНА ПРВАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕ

  ПОЧНА ПРВАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕУчесници на Парадата на гордоста пред Владата (Фото: Ѓ. Личовски)

  Граѓани од сите генерации, многу учесници од Грција, Србија, Црна Гора и од други странски држави, дојдоа да дадат поддршка на првата Парада на гордоста што се одржува денес во Скопје.

  Организатор на настанот е ЛГБТ мрежата.

  Министерката за труд и социјала Мила Царовска на Парадата на гордоста во Скопје. (Фото: СДК.МК)

  Маршот тргнува од Паркот Жена Борец пред ГТЦ. Крајната дестинација е Школка во Градскиот парк, каде треба да има журка и говори. Најавена за обраќање е министерката Мила Царовска.

  Настанот е под силно полициско обезбедување, проблеми нема.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира