Таг: ЛГБТ

ХОМОСЕКСУАЛНИТЕ ДВОЈКИ ВО ИЗРАЕЛ ЌЕ МОЖАТ ДА СТАНАТ РОДИТЕЛИ СО ПОМОШ НА СУРОГАТ МАЈКА

ХОМОСЕКСУАЛНИТЕ ДВОЈКИ ВО ИЗРАЕЛ ЌЕ МОЖАТ ДА СТАНАТ РОДИТЕЛИ СО ПОМОШ НА СУРОГАТ МАЈКА

Секој израелски граѓанин, вклучувајќи ги и хомосексуалните двојки, ќе може да има деца со помош на сурогат мајка, по измена на закон. Министерот за зд ...
ВИНАТА ЗА НЕУСТАВНИОТ ЗАКОН ЗА АНТИДИСКРИМИНАЦИЈА Е КАЈ СОБРАНИСКИТЕ СЛУЖБИ, НЕ КАЈ МЕНЕ И ЏАФЕРИ, ВЕЛИ ПЕНДАРОВСКИ

ВИНАТА ЗА НЕУСТАВНИОТ ЗАКОН ЗА АНТИДИСКРИМИНАЦИЈА Е КАЈ СОБРАНИСКИТЕ СЛУЖБИ, НЕ КАЈ МЕНЕ И ЏАФЕРИ, ВЕЛИ ПЕНДАРОВСКИ

Претседателот Стево Пендаровски денеска од вилата Водно кажа дека неговиот кабинет ја известил собраниската служба дека при гласањето по вторпат на За ...
СРЕЌЕН РОДЕНДЕН

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН

1 Како можеше за четири години Зоран Заев од изјавата: „Да не дозволиме ова зло никогаш  да се повтори!“, да дојде до дереџе да изјави: „Нема да дозво ...
ЗБОРОТ „ПЕДЕР“ ГО УПОТРЕБИВ КАКО КАРАКТЕРНА ОСОБИНА, А НЕ ЗА СЕКСУАЛНА ОРИЕНТАЦИЈА, ВЕЛИ ЗАЕВ

ЗБОРОТ „ПЕДЕР“ ГО УПОТРЕБИВ КАКО КАРАКТЕРНА ОСОБИНА, А НЕ ЗА СЕКСУАЛНА ОРИЕНТАЦИЈА, ВЕЛИ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев вели дека зборот „педер“ го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност, откако претходно денеск ...
ПОЧНА ПРВАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕ

ПОЧНА ПРВАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕ

Граѓани од сите генерации, многу учесници од Грција, Србија, Црна Гора и од други странски држави, дојдоа да дадат поддршка на првата Парада на гордос ...
ПРОМЕНА НА ПОЛ НА ТОВАР НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ЌЕ СЕ ПРАВИ НА СКОПСКИТЕ КЛИНИКИ, НАЈАВИ ФИЛИПЧЕ

ПРОМЕНА НА ПОЛ НА ТОВАР НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО ЌЕ СЕ ПРАВИ НА СКОПСКИТЕ КЛИНИКИ, НАЈАВИ ФИЛИПЧЕ

Промена на пол на товар на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) ќе се прави на скопските клиники, најави денеска министерот за здравство Венко Фил ...
СОПРУГАТА НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА САД ЌЕ ПРЕДАВА ВО УЧИЛИШТЕ ЗАБРАНЕТО ЗА ХОМОСЕКСУАЛЦИ

СОПРУГАТА НА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА САД ЌЕ ПРЕДАВА ВО УЧИЛИШТЕ ЗАБРАНЕТО ЗА ХОМОСЕКСУАЛЦИ

Карен Пенс, сопругата на американскиот потпретседател Мајк Пенс, повторно ќе предава уметност во училиште кое не прима ученици и кадар со ЛГБТ-ориента ...
ФОРМИРАНА ИНТЕРПАРТИСКА ПАРЛАМЕНТАРНА ГРУПА ЗА УНАПРЕДУВАЊЕ НА ПРАВАТА НА ЛГБТИ ЗАЕДНИЦАТА

ФОРМИРАНА ИНТЕРПАРТИСКА ПАРЛАМЕНТАРНА ГРУПА ЗА УНАПРЕДУВАЊЕ НА ПРАВАТА НА ЛГБТИ ЗАЕДНИЦАТА

Во Собранието се формираше Интерпартиската парламентарна група која ќе работи на унапредување на правата на ЛГБТИ заедницата. Како што информираше ...
ВЕ ОХРАБРУВАМ ДА БИДЕТЕ ГЛАСНИ, РЕЧЕ ЗАЕВ НА ПРОСЛАВА НА ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА

ВЕ ОХРАБРУВАМ ДА БИДЕТЕ ГЛАСНИ, РЕЧЕ ЗАЕВ НА ПРОСЛАВА НА ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА

Премиерот Зоран Заев синоќа најави нов закон за спречување на дискриминација на прославата на петтиот роденден на Центарот за поддршка на ЛГБТ заедниц ...
9 / 9 НАПИСИ