ПОЛИТИЧКАТА НЕСТАБИЛНОСТ ЈА ЗГОЛЕМИ ОСНОВНАТА КАМАТА

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ПОЛИТИЧКАТА НЕСТАБИЛНОСТ ЈА ЗГОЛЕМИ ОСНОВНАТА КАМАТА

  Народната банка ја зголеми основната каматна стапка . Централната банка соопшти дека каматата на благајнички записи ќе биде зголемена за 0,75 процентни поени, од 3,25% на 4%. 
  „Одлуката за запрегнување на монетарната политика е реакција на зголемената побарувачка на девизи и притисоците врз депозитната база на банките, кои во целост се последица на влошените очекувања на економските аспекти, предизвикани од нестабилната политичка состојба во земјата“, сооопшти Народна банка и објасни дека „промената на каматната стапка е одговор на делувањето на фактори од неекономска природа“.
  Вчера Министерството за финансии не успеа преку државни хартии од вредност да позајми бараните 70,7 милиони евра. На аукцијата домашните банки, пензиските и осигурителните друштва запишаа само 21,7 милиони евра. 
  “Дефицитот во тековната сметка и натаму е умерен, со позитивни преносни ефекти од структурните промени во извозниот сектор и со доволно финансиски приливи за негово финансирање. Воедно, сите показатели за девизните резерви постојано покажуваат нивно соодвентно ниво, што е доволно за спарвување со шокови“, соопшти денеска Народната банка. 

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари