РЕВИЗОРКАТА ТАТЈАНА ДИМИТРОВСКА ПРЕДЛОЖЕНА ЗА НОВА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА, НОВИОТ СОСТАВ ЌЕ ПОЧНЕ СО РАБОТА НА 8 ФЕВРУАРИ

  РЕВИЗОРКАТА ТАТЈАНА ДИМИТРОВСКА ПРЕДЛОЖЕНА ЗА НОВА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА, НОВИОТ СОСТАВ ЌЕ ПОЧНЕ СО РАБОТА НА 8 ФЕВРУАРИДимитровска ќе претседава со Антикорупциската комисија во чиј нов состав од седум члена тројца се ревизори, двајца од ДКСК, една судијка и еден од ревизорско тело. (Фото: 360 степени)

  Ревизорката Татјана Димитровска во следните пет години ќе биде претседателка на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), а во новиот состав членови се и ревизорите Цвета Ристовска и Зоран Богоевски, вработените во Антикорупциската комисија Билјана Каракашова-Шулев и Бесник Џемаиљи, судијката Софија Спасова-Медарска и Сервет Демири од ревизијата на претпристапната помош за ЕУ. Овие седуммина, по тридневно јавно интервјуирање ги изгласа Комисијата за избор на ДКСК во Собранието. Ранг листата беше објавена пред полноќ. За да станат членови на ДКСК нив потоа треба да ги изгласаат пратениците на пленарна седница.

  Новата Комисија треба да почне со работа на 8 февруари 2024.

  Претседателката Димитровска 19 години работи во Државниот завод за ревизија (ДЗР), а од пред две години е помошник на главниот ревизор, меѓу другото, како што рече и за ревизија на политички партии, ДКСК, АВМУ, ДИК и други.

  За членови на Антикорупциската комисија беа пријавени 41 кандидат. Од нив дел ревизори, вработени во ДКСК, во други владини и јавни установи, судии, обвинители.

  Јавното интервјуирање траеше три дена. На 23, 24 и 25 ноември кандидатите ги испрашуваше Комисијата за избор, пратениците и претставници на граѓанскиот сектор. Во Комисијата членуваа пратениците од СДСМ, од ВМРО-ДПМНЕ, од ДУИ, од Демократско движење, како и Јован Андоновски како претставник на Народниот правобранител и претставниците на Советот за соработката меѓу невладините организации и Владата Снежана Камиловска-Трповска и Никола Додов.

  Ова е вторпат комисијата да се бира на ваков начин, преку јавни интервјуа кои одложено се емитуваат на собранискиот канал.

  Мандатот на актуелните членови на ДКСК – Билјана Ивановска, Владимир Георгиев, Софка Пејовска-Дојчиновска, Катица Николовска, Нури Бајрами, Горан Трпеноски и Шемси Салаи истекува на 7 февруари 2024 и тие немаат право на повторен избор.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира