РУСИЈА ГО ПРИФАТИ ИМЕТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

    РУСИЈА ГО ПРИФАТИ ИМЕТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈАРускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. (Фото: Руско МНР)

    Руското министерство за надворешни работи соопшти дека го примиле известувањето од Република Македонија дека новото име на земјата е Република Северна Македонија. Од руското МНР велат дека Руската федерација ја признава земјата под новото име Република Северна Македонија.

    Претходно, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров кажа дека ќе го прифатат секое решение за спорот за името ако тоа има широка поддршка од народот и е во рамките на правото, без мешање од надвор.

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

    Коментари