СИТУАЦИЈАТА ВО КОЧАНИ Е КРИТИЧНА, ПОЖАРОТ Е НАД САМИОТ ГРАД, ИЗГОРЕА НЕКОЛКУ КУЌИ, ВЕЛИ СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ

  СИТУАЦИЈАТА ВО КОЧАНИ Е КРИТИЧНА, ПОЖАРОТ Е НАД САМИОТ ГРАД, ИЗГОРЕА НЕКОЛКУ КУЌИ, ВЕЛИ СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ„Пожарот во Кочани избувнал попладнево, а ветрот е причина за неговото брзо ширење. Гори сува шума", вели Ангелов. (Фото: Принтскрин од видео на Фејсбук)

  Ситуацијата со пожарот во Кочани е критична, зафатени се неколку куќи, пожарот навлегува накај градот, вели директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Тој вели дека на терен покрај пожарните бригади се и екипи на Дирекцијата за заштита и спасување, а испратени се и војници од Армијата.

  „Пожарот во Кочани избувнал попладнево, а ветрот е причина за неговото брзо ширење. Гори сува шума”, вели Ангелов.

  15 пожарникари со три возила од скопската Пожарна се упатуваат кон Кочани.

  Пожар има и во Старо Нагоричане, Македонски брод и Валандово. И таму пожарите не се ставени под контрола поради ветерот кој цел ден дува и високите температура. Пожарите денеска се гаселе само со еден хеликоптер на Армијата, бидејќи трите авиони на Дирекцијата за заштита и спасување не се сервисирани.

  Директорот на дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) Беким Максути кажа дека дополнителна пожарникарска единица тргнала за Кочани и треба за еден час таму да стигне. Од ДЗС апелира до граѓаните да се вклучат доброволно на местата каде што е неопходно и директно да ја известат ДЗС за пожари во целата територијата на државата.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира