СЈО БАРА ПРИТВОР ЗА ГРУЕВСКИ, МИЈАЛКОВ, КАНЧЕСКА МИЛЕВСКА, ПЕШЕВСКИ И ЛАТАС

  СЈО БАРА ПРИТВОР ЗА ГРУЕВСКИ, МИЈАЛКОВ, КАНЧЕСКА МИЛЕВСКА, ПЕШЕВСКИ И ЛАТАССпецијалната обвинителка Катица Јанева со нејзиниот тим од СЈО на денешната прес-конференција. (Фото: СДК.МК)

  Специјалното јавно обвинителство побара од Кривичниот суд да одреди мерка притвор за Никола Груевски, Сашо Мијалков, Елизабета Канческа Милевска, Владимир Пешевски и Драган Павловиќ Латас во неколку од обвиненијата што денеска ќе ги поднесе во Судот.

  За случајот „Титаник“, побаран е притвор Никола Груевски, Мартин Протоѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска.
  За случајот „Тендери“, побаран е притвор за Елизабета Канческа Милевска.
  За случајот „Тотал“, побаран е притвор за Драган Павловиќ Латас.
  За случајот „Траекторија“, побаран е притвор за Владимир Пешевски.
  За случаите „Тврдина“ и „Таргет“, побаран е притвор за пет лица, меѓу кои и Сашо Мијалков.

  Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и правни лица, соопшти пред малку специјалната обвинителка Катица Јанева.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира