СЛОВЕНЕЧКИОТ РЕЖИСЕР ТОМАЖ ПАНДУР ПОЧИНА ЗА ВРЕМЕ НА ПРОБА ВО МНТ

  СЛОВЕНЕЧКИОТ РЕЖИСЕР ТОМАЖ ПАНДУР ПОЧИНА ЗА ВРЕМЕ НА ПРОБА ВО МНТ

  Познатиот словенечки режисер Томаж Пандур почина претпладнево за време на проба во Македонскиот народен театар. Тој во Скопје требаше да ја режира претставата “Крал Лир” од Шекспир.

  ТВ Телма јави дека доживеал срцев удар. Пандур имаше 53 години.

  Режисерот беше познат по провокативни и богати претстави. Од 33 години живее во Мадрид, но работеше низ цела Европа.

   

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари