СОБРАНИЕТО ЈА ИЗГЛАСА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ

  СОБРАНИЕТО ЈА ИЗГЛАСА ВЛАДАТА НА ЗАЕВ„За“ владата на Заев гласаа 62 пратеници, 51 гласаа „против“, немаше воздржани. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Собранието ноќва ја избра новата Влада на Република Северна Македонија на чело со Зоран Заев, со 62 гласа „за”. 51 пратеник гласаше „против“. Воздржани немаше.

  Владата е предводена од Заев, а тој ќе има тројца заменици, министри без ресор, додека Артан Груби ќе биде вицепремиер и министер за политички систем.

  Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си заминаа по гласањето и не присуствуваа на давањето заклетва членовите на новата влада и на потпишувањето на свечените изјави.

  Со изборот за министерка за труд и социјална политика, на Јагода Шахпаска ѝ прекинува пратеничкиот мандат, додека на Благоја Бочварски, кој е избран за министер за транспорт и врски, му заврши мандатот како градоначалник на Штип.

  Состав на владата:

  • Зоран Заев – премиер
  • Артан Груби – вицепремиер и министер за политички систем
  • Љупчо Николоски – вицепремиер за борба против корупцијата
  • Фатмир Битиќи – вицепремиер за економија
  • Никола Димитров – вицепремиер за европски прашања
  • Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи
  • Радмила Шекеринска – министерка за одбрана
  • Бојан Маричиќ – министер за правда
  • Благоја Бочварски – министер за транспорт и врски
  • Венко Филипче – министер за здравство
  • Мила Царовска -министерка за образование и наука
  • Јагода Шахпаска – министерка за труд и социјална политика
  • Ирена Стефоска – министерка за култура.
  • Аријанит Хоџа – министер за земјоделство, шумарство и водостопанство
  • Горан Милевски – министер за локална самоуправа.
  • Бујар Османи – министер за надворешни работи
  • Фатмир Бесими – министер за финансии
  • Крешник Бектеши – министер за економија
  • Насер Нуредини – министер за животна средина
  • Јетон Шаќири – министер за информатичко општество и администрација

  МИНИМАЛНАТА ПЛАТА ЌЕ ПОРАСНЕ НА 20.000, ПРОСЕЧНАТА НА 34.000 ДЕНАРИ, НОВИТЕ ФИРМИ НЕМА ДА ПЛАЌААТ ФИРМАРИНА 2 ГОДИНИ, ВЕТИ МАНДАТАРОТ ЗАЕВ ВО ЕКСПОЗЕТО

  Пред гласањето, претседателот на Собранието Талат Џафери кажа дека еден пратеник ќе гласа од кабина. Наводно, заразен е од коронавирус.

  „Не паничете!”, им кажа Џафери на пратениците пред гласањето.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира