СПИСОК НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ КОИ ПОБЕДИЈА ВО ВТОРИОТ КРУГ, СДСМ 19, ВМРО-ДПМНЕ 2, ПРВИЧНИ НЕОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ

  СПИСОК НА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ КОИ ПОБЕДИЈА ВО ВТОРИОТ КРУГ, СДСМ 19, ВМРО-ДПМНЕ 2, ПРВИЧНИ НЕОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИВМРО-ДПМНЕ доби градоначалници во Кавадарци и Зрновце, а СДСМ во 19 општини меѓу кои и скопските Кисела Вода, Гази Баба, Бутел и Шуто Оризари-од прославата на СДСМ по победата во првиот круг (ФОТО:Ѓ.Личовски)

  Во вториот круг на локалните избори СДСМ доби 19, а ВМРО-ДПМНЕ 2 градоначалници. ДУИ има свои градоначалници во 9 општини, Алијансата на Албанците во 3, а по една општина добија ДПА и независен кандидат. ВМРО-ДПМНЕ победи во Кавадарци и Зрновце, а СДСМ победи во сите скопски општини како се гласеше во вториот круг односно во Гази Баба, Кисела Вода, Бутел и Шуто Оризари.

   

  1. Боговиње

  Аљбон Џемаили – Алијанса на Албанците

   

  1. Брвеница

  Енвер Пајазити – независен

   

  1. Бутел

  Велимир Смилевски- СДСМ

   

  4.Виница

  Ивица Димитров – СДСМ

   

  1. Врапчиште

  Исен Шабани – Алијанса на Албанците

   

  1. Гази Баба

  Борис Георгиевски – СДСМ

   

  1. Гостивар

  Арбен Таравари – Алијанса на Албанците

   

  1. Градско

  Роберт Бешовски – СДСМ

   

  1. Дебар

  Ружди Љата – ДУИ

   

  1. Демир Капија

  Лазар Петров – СДСМ

   

  1. Долнени

  Џемил Ќамили – ДУИ

   

  1. Желино

  Фатмир Изаири – ДУИ

   

  1. Зрновци

  Блаже Станков – ВМРО-ДПМНЕ

   

  1. Јегуновце

  Дарко Блажески – СДСМ

   

  1. Кавадарци

  Митко Јанчев – ВМРО-ДПМНЕ

   

  1. Карбинци

  Јордан Насев – СДСМ

   

  1. Липково

  Еркан Арифи – ДУИ

   

  1. Македонска Каменица

  Соња Стаменкова – СДСМ

   

  1. Македонски Брод

  Живко Силјаноски – СДСМ

   

  1. Могила

  Јасмина Гулевска – СДСМ

   

  1. Новаци

  Љубе Кузмановски – СДСМ

   

  1. Пробиштип

  Драган Анастасов – СДСМ

   

  1. Росоман

  Бранко Јанев – СДСМ

   

  1. Сарај

  Блерим Беџети – ДУИ

   

  1. Старо Нагоричане

  Жаклина Јовановска – СДСМ

   

  1. Струга

  Рамис Мерко – ДУИ

   

  1. Студеничани

  Азем Садики – ДПА

   

  1. Теарце

  Исен Асани – ДУИ

   

  1. Тетово

  Теута Арифи – ДУИ

   

  1. Чаир

  Висар Ганиу – ДУИ

   

  1. Чашка

  Горан Стојановски – СДСМ

   

  1. Чешиново – Облешево

  Горанчо Крстев – СДСМ

   

  1. Штип

  Благој Бочварски-  СДСМ

   

  34.Шуто Оризари

  Курто Дудуш – СДСМ

   

  35.Кисела Вода

  Филип Темелковски – СДСМ

   

  Подготви: Г.ТРПЕНОСКИ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира