ТАЛЕСКИ НА СЛОБОДА ДОДЕКА ТРАЕ ЖАЛБЕНАТА ПОСТАПКА ПО ОДЛУКАТА НА АПЕЛАЦИЈА

a:1:{s:9:"td_source";s:24:"Скопје,(Мета)

  ТАЛЕСКИ НА СЛОБОДА ДОДЕКА ТРАЕ ЖАЛБЕНАТА ПОСТАПКА ПО ОДЛУКАТА НА АПЕЛАЦИЈА

  Специјалното јавно обвинителство ќе достави жалба до Врховниот суд по вчерашната одлука на Апелацискиот суд, со која градоначалникот на Битола Владимир Талевски наместо куќен притвор доби мерки за претпазливост – да се јавува во суд двапати неделно.

  „Постојат две решенија. Првото решение е за барањето на одбраната да се укине куќниот притвор, кое Апелацискиот суд го прифати, а второто решение е за нашето барање за продолжување на куќниот притвор за кое Апелација одлучи да го преиначи во мерки за претпазливост. Второто решение, ние ќе го обжалиме пред Врховниот суд“, кажа обвинителката Ленче Ристовска.

  „Мета“ се обиде да стапи во контакт со градоначалникот Талески, но неговиот телефон е исклучен.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира