УШТЕ 1.865 ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНАВИРУС ИЛИ 30 ОТСТО ОД ТЕСТИРАНИТЕ, ОД НИВ 207 ПО ВТОРПАТ

  УШТЕ 1.865 ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНАВИРУС ИЛИ 30 ОТСТО ОД ТЕСТИРАНИТЕ, ОД НИВ 207 ПО ВТОРПАТДенес починаа 8, а активни се 14.545 болни. (Фото: СДК.МК)

  Уште 1.865 заразени од ковид-19 од 6.173 тестови, или 30 отсто од тестираните, и 8 починати се регисрира и за 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Од вкупниот број на позитивни (1.865), регистрирани се 207 реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (81г и 86г) и Битола (65г и 66г) и по едно починато лице од Прилеп (45г), Охрид (69г), Струмица (68г) и Валандово (72г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

  Новорегистрираните заразени се во Скопје – 871, Битола – 177, Прилеп – 119, Куманово – 86, Охрид – 60, Кавадарци и Велес – по 53, Кичево – 46, Штип – 40, Струмица – 38, Тетово – 37, Гевгелија – 28, Гостивар – 27, Неготино – 24, Радовиш – 23, Струга и Ресен – по 22, Кочани – 21, Крушево – 20, Валандово – 15, Делчево – 14, Крива Паланка – 12, Свети Николе – 10, Богданци – 9, Пробиштип – 8, Берово – 6, Македонски Брод – 5, Демир Хисар – 4, Виница, Кратово и Демир Капија – по 3, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Дебар и Дојран – по 1.

  Регистрирани сe 784 оздравени пациенти од: Скопје – 477, Битола – 52, Прилеп – 40, Кавадарци – 30, Велес – 22, Охрид – 19, Куманово – 18, Гевгелија – 16, Штип, Тетово и Кочани – по 14, Струмица – 9, Радовиш – 8, Валандово – 7, Кичево и Ресен – по 6, Неготино – 5, Гостивар, Крива Паланка и Свети Николе – по 4, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 3, Струга, Крушево, Богданци, Демир Хисар, Дебар и Дојран – по 1.

  Направени се 6.173 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-88, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–34, ЦЈЗ Куманово-110, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-25, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–194, Жан Митрев (Филип Втори)-130, Авицена-322, Биотек-338, Систина-136, лабораторија Лаор-214, Синлаб-67, Ремедика-19, Плодност-108, Генеа-38, Никоб Лаб-681, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-16, Ројал Медика–25, Спектра-ММ-45, Рапид Лаб–34, Жан Митрев Струмица–25, Нова Лаб Дијагностика–10, Рамус-25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.814.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.686.063 тестирања на ковид-19. Вкупо дијагностицирани досега се 239.920, од кои оздравеа 217.305, починаа 8.070, а активни се 14.545 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 107541, Активни 8192
  Куманово 13592, Активни 431
  Тетово 11620, Активни 184
  Прилеп 11631, Активни 800
  Битола 10716, Активни 1383
  Гостивар 8253, Активни 164
  Кавадарци 7865, Активни 393
  Велес 7764, Активни 234
  Охрид 7287, Активни 488
  Штип 7018, Активни 248
  Струмица 6550, Активни 244
  Кичево 4504, Активни 172
  Кочани 4250, Активни 129
  Струга 4060, Активни 121
  Гевгелија 3195, Активни 231
  Неготино 2768, Активни 114
  Свети Николе 2214, Активни 56
  Крива Паланка 2041, Активни 78
  Ресен 2020, Активни 131
  Радовиш 1955, Активни 135
  Делчево 1545, Активни 70
  Берово 1516, Активни 33
  Дебар 1471, Активни 12
  Виница 1207, Активни 28
  Пробиштип 1193, Активни 48
  Валандово 1166, Активни 121
  Кратово 805, Активни 16
  Богданци 738, Активни 52
  Крушево 720, Активни 115
  Демир Хисар 679, Активни 36
  Македонски Брод 578, Активни 31
  Демир Капија 449, Активни 14
  Македонска Каменица 444, Активни 16
  Пехчево 375, Активни 16
  Дојран 190, Активни 9

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира