УШТЕ 23 ПОЧИНАТИ И 464 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 4.553 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 23 ПОЧИНАТИ И 464 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 4.553 ТЕСТОВИБројот на починати од почетокот на пандемијата на ковид-19 е 6.259, а бројот на активни случаи изнесува 13.412. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 464 нови случаи на ковид-19 од направени 4.553 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје – 225, Куманово – 42, Струмица – 35, Штип – 27, Велес – 24, Охрид – 21, Прилеп – 15, Тетово – 10, Свети Николе – 8, Кичево – 7, Ресен – 6, Кавадарци, Кочани и Кратово – по 5, Гостивар, Битола, Дебар и Виница – по 4, Радовиш и Крива Паланка – по 3, Струга и Неготино – по 2, Гевгелија, Македонски Брод и Дојран – по 1.

  Изминатите 24 часа се пријавени 23 починати лица: 11 од Скопје (47г, 55г, 61г, 78г, 78г, 79г, 79г, 81г, 81г, 81г и 83г), по 3 од Охрид (40г, 68г и 75г) и Струга (45г, 67г и 77г), 2 од Велес (60г и 73г) и по едно починато лице од Тетово (62г), Куманово (54г), Кичево (72г) и Македонски Брод (73г).

  Од пријавените, 21 лице е починато во болнички услови и 2 се починати во домашни услови.

  Направени се 4.553 тестови преку: ИЈЗ-215, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-51, ЦЈЗ Тетово–41, ЦЈЗ Куманово-43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–280, Жан Митрев (Филип Втори)-93, Авицена-215, Биотек-246, Систина-64, лабораторија Лаор-314, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност–94, Генеа-15, Никоб лаб-622, ВФВ Медикал-60, Ели Медика-79, Ројал Медика –42, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.962.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.223.054 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.523, бројката на оздравени пациенти е 163.852, на починати е 6.259, а бројот на активни случаи изнесува 13.412.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 79.298, Активни 5.858
  Куманово 10.743, Активни 898
  Тетово 10.649, Активни 1.184
  Прилеп 8.818, Активни 281
  Гостивар 7.869, Активни 688
  Битола 6.863, Активни 265
  Велес 5.930, Активни 257
  Охрид 5.712, Активни 590
  Кавадарци 5.619, Активни 192
  Струмица 5.488, Активни 565
  Штип 5.456, Активни 233
  Кичево 3.794, Активни 483
  Струга 3.716, Активни 630
  Кочани 3.069, Активни 108
  Гевгелија 2.327, Активни 72
  Неготино 2.276, Активни 48
  Свети Николе 1.777, Активни 117
  Ресен 1.470, Активни 107
  Дебар 1.433, Активни 216
  Радовиш 1.421, Активни 110
  Крива Паланка 1.322, Активни 64
  Берово 1.177, Активни 58
  Делчево 1.095, Активни 75
  Виница 990, Активни 45
  Пробиштип 876, Активни 50
  Валандово 768, Активни 34
  Богданци 539, Активни 24
  Крушево 518, Активни 18
  Кратово 506, Активни 58
  Македонски Брод 452, Активни 39
  Демир Хисар 418, Активни 10
  Демир Капија 404, Активни 3
  Пехчево 307, Активни 11
  Македонска Каменица 284, Активни 17
  Дојран 139, Активни 4

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира