УШТЕ 25 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 36 ДО 86 ГОДИНИ И 62 БОЛНИ ОД 572 ТЕСТА

  УШТЕ 25 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ОД 36 ДО 86 ГОДИНИ И 62 БОЛНИ ОД 572 ТЕСТАВо моментов се активни 13.915 болни. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Во последните 24 часа има 25 починати од ковид-19 и уште 62 нови случаи од 572 тестирања, соопшти Министерството за здравство.

  Починати се 10 од Скопје ( 69г, 71г, 71г, 71г, 72г, 73г, 76г, 83г, 86г и 86г), по 2 починати лица од Тетово (36г и 74г), Кавадарци (71г и 84г) и Струмица (56г и 69г) и по едно починато лице од Куманово (75г), Прилеп (79г), Битола (72г), Велес (78г), Штип (71г), Охрид (81г), Кочани (85г), Пробиштип (63г) и Демир Хисар (70г).

  Новорегистрирните се во:
  -Скопје 32
  -Прилеп и Штип по 7
  -Куманово 5
  -Струмица 4
  -Кавадарци 3
  -Велес, Кочани, Кичево и Виница по 1

  Регистрирани се 398 оздравени пациенти од:
  -Скопје 161
  -Куманово 48
  -Битола 42
  -Кочани 24
  -Велес 22
  -Штип 16
  -Берово 13
  -Гостивар 12
  -Струмица и Гевгелија по 10
  -Кичево 7
  -Тетово 6
  -Свети Николе и Дебар по 5
  -Ресен, Пробиштип, Валандово и Богданци по 3
  -Радовиш 2
  -Прилеп, Охрид и Пехчево по 1

  Досега во земјата се направени вкупно 725.240 тестирања на ковид-19.

  Вкупн ковид дијагностицирани лицадосега се 152.747, од кои оздравени се 133.871, починати се 4.961, а активни болни се 13.915.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира