УШТЕ 89 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 1.649 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  УШТЕ 89 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 1.649 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИАктивни се 1.038 болни. (Фото: СДК.МК)

  Нови 89 случаи на ковид-19 се регистрирани изминативе 24 часа од направени се 1.649 тестови.  Новите случаи се во : Скопје – 46, Битола – 14, Прилеп – 11, Тетово, Струмица и Неготино – по 3, Кавадарци и Охрид – по 2, Куманово, Гевгелија, Штип, Струга и Кичево – по 1. Од вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 15 реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

  Регистрирани сe 55 оздравени пациенти од: Скопје – 41, Битола – 4, Кавадарци– 2, Куманово, Велес, Гостивар, Охрид, Свети Николе, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1.

  Направени се 1.649 тестови преку: ИЈЗ-100, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-58, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–75, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-40, Биотек-57, Систина-22, лабораторија Лаор-100, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност-16, Генеа-9, Никоб Лаб-133, ВФВ Медикал-18, Ели Медика Плус-16, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 788.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.996.485 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.605, бројот на оздравени пациенти е 298.306, на починати е 9.261, а бројот на активни случаи изнесува 1.038.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 145000, Активни 539
  Куманово 16609, Активни 15
  Битола 15132, Активни 166
  Прилеп 14109, Активни 59
  Тетово 13442, Активни 16
  Кавадарци 10602, Активни 34
  Велес 9727, Активни 20
  Гостивар 9569, Активни 18
  Охрид 8814, Активни 31
  Струмица 8042, Активни 21
  Штип 8001, Активни 21
  Кичево 5599, Активни 20
  Кочани 5069, Активни 5
  Струга 4710, Активни 8
  Гевгелија 4396, Активни 7
  Неготино 3672, Активни 7
  Ресен 2711, Активни 8
  Свети Николе 2622, Активни 1
  Радовиш 2526, Активни 13
  Крива Паланка 2413, Активни 2
  Делчево 1973, Активни 11
  Дебар 1673, Активни 0
  Берово 1644, Активни 2
  Валандово 1480, Активни 0
  Виница 1387, Активни 4
  Пробиштип 1265, Активни 1
  Богданци 1019, Активни 0
  Кратово 962, Активни 1
  Крушево 928, Активни 4
  Демир Хисар 828, Активни 1
  Македонски Брод 736, Активни 0
  Демир Капија 591, Активни 1
  Македонска Каменица 523, Активни 0
  Пехчево 486, Активни 2
  Дојран 345, Активни 0

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира