УШТЕ 93 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС ОД 777 ТЕСТОВИ

  УШТЕ 93 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС ОД 777 ТЕСТОВИАктивни се 520 болни. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 93 позитивни на ковид од 777 тестови, од кои 20 реинфекции, соопшти Министерството за здравство. Во текот на изминатите 24 часа, како и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин не се пријавени починати лица.

  Новозаразените се во Скопје – 52, Охрид – 13, Битола, Кавадарци и Штип – по 4, Прилеп – 3, Куманово, Тетово, Кочани и Ресен – по 2, Велес, Гостивар, Струмица, Берово и Македонски Брод – по 1.

  Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Куманово и Кавадарци – по 3, Битола, Прилеп, Велес и Кичево – по 1.

  Направени се 777 тестови преку: ИЈЗ-118, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-21, ЦЈЗ Прилеп-4, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–58, Жан Митрев (Филип Втори)-14, Авицена-14, Биотек-51, Систина-18, лабораторија Лаор-9, Синлаб-3, Ремедика-5, Плодност-4, Генеа-7, Никоб Лаб-36, ВФВ Медикал-10, Ели МедикаПлус-1, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 337.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.074.909 тестирања на КОВИД-19. ВкупнО дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.252, бројот на оздравени пациенти е 303.410, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 520.

  Дистрибуција по градови:
  Скопје 147820, Активни 346
  Куманово 16707, Активни 20
  Битола 15757, Активни 31
  Прилеп 14238, Активни 13
  Тетово 13501, Активни 8
  Кавадарци 10715, Активни 11
  Велес 9807, Активни 5
  Гостивар 9620, Активни 7
  Охрид 8970, Активни 30
  Штип 8096, Активни 12
  Струмица 8086, Активни 7
  Кичево 5659, Активни 4
  Кочани 5108, Активни 6
  Струга 4733, Активни 3
  Гевгелија 4426, Активни 0
  Неготино 3704, Активни 4
  Ресен 2756, Активни 4
  Свети Николе 2637, Активни 0
  Радовиш 2531, Активни 0
  Крива Паланка 2419, Активни 0
  Делчево 1986, Активни 0
  Берово 1694, Активни 1
  Дебар 1681, Активни 0
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1396, Активни 1
  Пробиштип 1268, Активни 1
  Богданци 1023, Активни 2
  Кратово 966, Активни 0
  Крушево 931, Активни 1
  Демир Хисар 836, Активни 0
  Македонски Брод 742, Активни 3
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 525, Активни 0
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира