ВЕЉАНОСКИ ЗАКАЖА СЕДНИЦА НА СОБРАНИЕ ЗА 14 АВГУСТ

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ВЕЉАНОСКИ ЗАКАЖА СЕДНИЦА НА СОБРАНИЕ ЗА 14 АВГУСТ

  Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во договор со координаторите на пратеничките групи, одлучи за 14 август да закаже посебна седница посветена на состојбата во поплавените подрачја, соопшти денеска неговиот кабинет, 6 дена по поплавата во која загинаа 22 луѓе.
  „До 14 август, се очекува Владата на Република Македонија да изготви информација со која ќе го извести Собранието за состојбата и за превземените мерки во насока на санирање на последиците“, се вели во соопштението.
  Седницата е закажана откако академик Владо Камбовски во изјава за САКАМДАКАЖАМ.МК вчера го повика Вељаноски да го стори тоа и да се донесе закон за забрана на сите нестопански инвестиции, освен оние кои се од важност за безбедноста на државата и нивно пренасочување за потребите на илјадниците граѓани кои претрпеа стравотна материјална штета, изгубија најблиски, ги изгубија домовите.
  Денеска и пратеничката група на СДСМ побара свикување на итна седница.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари