ВКУПНО 20 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, 487 НОВИ ПОЗИТИВНИ ОД 3.491 ТЕСТ

  ВКУПНО 20 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, 487 НОВИ ПОЗИТИВНИ ОД 3.491 ТЕСТАктивни случаи на ковид-19 во земјава има 5.699. (Фото: К. Попов)

  Вкупно 20 починати од ковид-19 се наведени во денешниот извештај на Министерството за здравство, од кои 5 во изминатиот месец. Направени се 3.491 тестирање, а регистрирани се 487 нови случаи.

  Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица: 9 починати лица од Скопје (89г, 81г, 79г, 79г, 79г, 76г, 70г, 70г, и 61г), 3 починати лица од Куманово (74г, 74 г и 60г) и по едно починато лице од Валандово (83г), Кичево ( 63г) и Прилеп (59г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 23 септември до 12 октомври. Регистрирани се четири починати лица од Скопје и Велес, на возраст од 33 до 83 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а еден во домашни услови.

  Новизаболени се регистрирани во: Скопје – 230, Куманово – 50, Штип – 28, Прилеп – 25, Кочани –20, Велес – 18, Битола – 13, Струмица – 10, Гевгелија – 9, Кавадарци, Охрид и Кратово – по 8, Тетово, Неготино, Свети Николе и Ресен – по 6, Кичево и Крива Паланка – по 5, Струга и Пробиштип – по 4, Радовиш и Виница – по 3, Валандово, Богданци, Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Берово и Демир Хисар – по 1.

  Регистрирани се 1.487 оздравени пациенти од: Скопје – 690, Куманово – 130, Тетово – 82, Струмица и Кичево – по 60, Велес – 58, Прилеп – 45, Штип – 39, Охрид – 37, Битола – 36, Гостивар – 32, Делчево – 29, Струга – 25, Свети Николе – 24, Ресен – 19, Радовиш – 18, Кочани и Кавадарци – по 17, Дебар – 14, Крива Паланка – 11, Виница – 9, Гевгелија – 8, Македонски Брод – 5, Неготино, Берово и Демир Хисар – по 4, Пробиштип и Македонска Каменица – по 3, Крушево – 2, Богданци и Дојран – по 1.

  Направени се 3.491 тест преку: ИЈЗ-355, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-77, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–42, ЦЈЗ Куманово-74, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ „8 Септември“-0, Институт за микробиологија–165, Жан Митрев (Филип Втори)-68, Авицена-187, Биотек-333, Систина-65, лабораторија Лаор-147, Синлаб-9, Ремедика-16, Плодност–19, Генеа-10, Никоб лаб-316, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-46, Ројал Медика –22, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.383.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.351.460 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 198.156, оздравени се 185.459, починаа 6.998, а активни случаи се 5.699.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 86640, Активни 2932
  Куманово 11970, Активни 455
  Тетово 10923, Активни 91
  Прилеп 9295, Активни 207
  Гостивар 7992, Активни 35
  Битола 7283, Активни 175
  Велес 6586, Активни 271
  Кавадарци 6122, Активни 157
  Охрид 6098, Активни 187
  Штип 5991, Активни 183
  Струмица 5861, Активни 128
  Кичево 4059, Активни 79
  Струга 3820, Активни 33
  Кочани 3439, Активни 139
  Гевгелија 2509, Активни 80
  Неготино 2345, Активни 22
  Свети Николе 1965, Активни 65
  Радовиш 1568, Активни 42
  Ресен 1565, Активни 33
  Крива Паланка 1536, Активни 100
  Дебар 1453, Активни 6
  Берово 1222, Активни 12
  Делчево 1136, Активни 18
  Виница 1070, Активни 29
  Пробиштип 972, Активни 52
  Валандово 839, Активни 13
  Кратово 628, Активни 45
  Богданци 573, Активни 19
  Крушево 541, Активни 11
  Македонски Брод 476, Активни 3
  Демир Хисар 468, Активни 29
  Демир Капија 410, Активни 1
  Македонска Каменица 341, Активни 42
  Пехчево 318, Активни 3
  Дојран 142, Активни 2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира