ВКУПНО 36 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД ОД 53 ДО 90 ГОДИНИ, УШТЕ 1.091 ЗАРАЗЕНИ

  ВКУПНО 36 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД ОД 53 ДО 90 ГОДИНИ, УШТЕ 1.091 ЗАРАЗЕНИОд вкупниот број нови позитивни,  156 се реинфекции. (Фото: СДК.МК)

  Вкупн 36 починатиод коронавирус, од кои  32 со коморбидитети, и уште 1.091 новозаразени од 3.702 тестови се регистрирани  за 24 часа, соопшти  Министерството за здравство.  Од вкупниот број нови позитивни,  156 се реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 23 починати лица: 13 починати лица од Скопје (69г, 69г,72г, 74г, 78г, 78г, 78г, 82г, 83г, 84г, 85г, 87г и 90г), 3 починати лица од Велес (53г, 78г и 82г), по две починати лица од Струга (52г и 62г) и Тетово (69г и 70г) и по едно од Гевгелија (44г), Кратово (64г) и Свети Николе (76г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, дополнително се пријавени 13 починати лица од: Скопје (4), Гевгелија (2), Битола (1), Кочани (1), Штип (1), Струмица (1), Гостивар (1), Кичево (1) и Куманово (1). Починатите лица се на возраст од 61 – 90г. Лицата за починати се пријавени во период од 01.02. до 04.02.2022. Од починатите лица, 10 се починати во домашни услови, а 3 лица во болнички услови.

  Новите позитивни се во Скопје – 586, Битола – 58, Куманово – 52, Тетово – 44, Кавадарци и Велес – по 39, Прилеп и Струмица – по 29, Кичево – 23, Штип и Неготино – по 22, Гостивар и Охрид – по 20, Кочани – 16, Гевгелија и Ресен – по 13, Струга – 11, Свети Николе – 9, Дебар – 8, Радовиш, Крива Паланка , Берово и Пехчево – по 5, Богданци – 4, Демир Хисар и Демир Капија – по 3, Делчево, Валандово и Македонски Брод – по 2, Виница и Кратово – по 1.

  Регистрирани сe 2.322 оздравени пациенти од: Скопје – 1.356, Битола – 113, Охрид – 104, Прилеп – 95, Кавадарци – 90, Тетово – 87, Гостивар – 53, Куманово – 46, Кичево – 41, Велес – 39, Струмица – 33, Гевгелија – 30, Неготино – 29, Штип – 28, Струга – 23, Свети Николе и Делчево – по 19, Радовиш – 17, Берово – 14, Виница – 13, Ресен – 10, Крива Паланка и Валандово – по 9, Богданци и Македонски Брод – по 7, Крушево – 6, Кочани – 5, Дебар, Пробиштип и Македонска Каменица – по 4, Дојран – 3, Демир Хисар и Демир Капија – по 2, Пехчево – 1.

  Направени се 3.702 тестови преку: ИЈЗ-596, ЦЈЗ Скопје-103, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–175, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Авицена-154, Биотек-158, Систина-91, лабораторија Лаор-84, Синлаб-23, Ремедика-14, Плодност-42, Генеа-11, Никоб Лаб-341, ВФВ Медикал-76, Ели Медика-33, Ројал Медика–20, Спектра-ММ-19, Рапид Лаб–28, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-21, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.363.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.855.720 тестирања на ковид-19. Вкупно дијагностицирани досега се  289.797, бројот на оздравени пациенти е 272.184, на починати е 8.829, а бројот на активни случаи изнесува 8.784.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 133926, Активни 5141
  Куманово 15848, Активни 408
  Битола 13849, Активни 409
  Прилеп 13322, Активни 264
  Тетово 13187, Активни 342
  Кавадарци 9862, Активни 301
  Гостивар 9268, Активни 175
  Велес 9121, Активни 276
  Охрид 8372, Активни 157
  Штип 7823, Активни 99
  Струмица 7744, Активни 177
  Кичево 5250, Активни 129
  Кочани 4877, Активни 89
  Струга 4577, Активни 79
  Гевгелија 4107, Активни 112
  Неготино 3524, Активни 134
  Свети Николе 2592, Активни 54
  Ресен 2516, Активни 57
  Радовиш 2434, Активни 56
  Крива Паланка 2329, Активни 54
  Делчево 1872, Активни 24
  Берово 1693, Активни 17
  Дебар 1567, Активни 29
  Валандово 1503, Активни 37
  Виница 1352, Активни 19
  Пробиштип 1279, Активни 8
  Богданци 977, Активни 39
  Кратово 915, Активни 13
  Крушево 866, Активни 15
  Демир Хисар 804, Активни 17
  Македонски Брод 679, Активни 16
  Демир Капија 535, Активни 19
  Македонска Каменица 519, Активни 3
  Пехчево 454, Активни 11
  Дојран 254, Активни 4

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира