ВЛАДАТА ГО ОБЈАВИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ЗА ПРЕГОВАРАЧКА РАМКА И ЗАКЛУЧОЦИ НА СОВЕТОТ НА ЕУ

  ВЛАДАТА ГО ОБЈАВИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ЗА ПРЕГОВАРАЧКА РАМКА И ЗАКЛУЧОЦИ НА СОВЕТОТ НА ЕУИзвадок од предлогот за Преговарачка рамка за Македонија. (Фото: Влада)

  По средбата на коалиционите партнери од владејачката коалиција, Владата ги објави текстовите на предлогот на Француското претседателство за Преговарачката рамка за Македонија, заклучоците на Советот на ЕУ и заедничката позиција на ЕУ за првата меѓувладина конференција меѓу Македонија и ЕУ.

  На следните линкови се интегралните текстови од предлозите на англиски јазик:

  ПРЕГОВАРАЧКА РАМКА

   

  ЗАКЛУЧОЦИ НА СОВЕТОТ НА ЕУ

   

  ЗАЕДНИЧКА ПОЗИЦИЈА НА ЕУ ЗА ПРВАТА МЕЃУВЛАДИНА КОНФЕРЕНЦИЈА

   

  Од Владата велат дека во предлозите се вградени нивните забелешки и во текот на денот и следните денови ќе продолжат со транспарентно информирање на владината коалиција, сите засегнати страни и граѓаните за предлогот преку јавна дебата.

   

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира