ВО БУТЕЛ ЗАПЛЕНЕТ ТОН И 200 КИЛОГРАМИ МАРИХУАНА

  ВО БУТЕЛ ЗАПЛЕНЕТ ТОН И 200 КИЛОГРАМИ МАРИХУАНАДиректорот на БЈБ Сашо Тасевски вели дека дрогата била спакувана во полиетиленски вакуумирани пакувања и црни полиетиленски вреќи. (Фото: МВР)

  Бирото за јавна безбедност преку Одделот за криминалистичка полиција, во координација и насоки со ОЈО Кавадарци во моментов спроведува акција на подрачјето на град Скопје, при што во магацин во населба Бутел се пронајдени и одземени 12 палети во кои има еден тон и двесте и четириесет килограми (1.240 кг) марихуана.

  Ова вечерва го соопшти на Фејсбук директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски.

  Тасевски вели дека дрогата била спакувана во полиетиленски вакуумирани пакувања и црни полиетиленски вреќи.

  Во големата акција уапсено е едно лице против кого ќе биде поднесена кривична пријава по член 215 став 1 од Кривичниот законик до ОЈО Кавадарци.

  Истрагата е во тек со цел утврдување и откривање на други лица вмешани во случајот на недозволена трговија со марихуана, вели првиот човек на БЈБ.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира