ВО ШЕМА СО УАПСЕНИОТ ВРХОВЕН СУДИЈА ГЕОРГИЕВ БИЛ ИЏЕТ МЕМЕТИ, ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ, ОСОМНИЧЕНИ ДЕКА ПРОДАВАЛЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПАРИ

  ВО ШЕМА СО УАПСЕНИОТ ВРХОВЕН СУДИЈА ГЕОРГИЕВ БИЛ ИЏЕТ МЕМЕТИ, ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ, ОСОМНИЧЕНИ ДЕКА ПРОДАВАЛЕ ИНФОРМАЦИИ ЗА ПАРИЗа разлика од Наќе, Иџет Мемети нема никаков имунитет. Тој не е ни судија, ни обвинител за да има (Фото: СДК.МК)

  Паралелно со големиот претрес во Врховниот суд до полноќ, од каде што биле земани докази против уапсениот судија Наќе Георгиев, истражителите од ОЈО за организиран криминал и од МВР влегле и во домот и во канцеларијата на Иџет Мемети, член на Советот на јавни обвинители.

  Со ветување дека можат да влијаат и да помогнат на обвинети и осудени, Георгиев и Мемети делувале во шема, а продавале и информации од кривични постапки за осомничени и за обвинети лица.

  Според скромните информации од предистрагата, синот на осудениот ексградоначалник Боро Стојчев ги снимил со мобилен телефон како му бараат пари за наводно да му помогнат на татко му. Најверојатно веднаш ги пријавил, по што истражните органи обележале 10.000 евра, колку што барале судијата и членот на Советот на јавни обвинители како цена за услугата.

  На тој начин, судијата Георгиев бил фатен во моментот додека ги зема бележаните пари од синот на осудениот.

  Основниот кривичен суд Скопје чека Наќе Георгиев да биде донесен пред судија на претходна постапка, откако ноќеска Судскиот совет на итна седница му го одзеде судискиот имунитет и даде согласност за мерка притвор.

  „Прибраните докази и извршените претреси до овој момент даваат законски основ на предметниот јавен обвинител да предложи притвор само за првоосомничениот кој е затекнат при извршување на кривичното дело, додека во однос на второосомничениот до овој момент доказите не даваат основи за да се предложи најстрога мерка за обезбедување. Истрагата продолжува до целосна проверка на сите околности и наводи“, соопшти Обвинителството.

  Мемети за разлика од Георгиев, нема никаков имунитет бидејќи не е обвинител.

  Иџет Мемети во два мандата (16 години) беше Народен правобранител. Кратко беше без функција, па се најде веднаш на една од најголемите во правосудството – член на Советот на јавни обвинители, како истакнат правник, изгласан од парламентарното мнозинство.

  С. К. ДЕЛЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира