НА СТАДИОНИТЕ ОД БУНДЕСЛИГАТА ВЕЌЕ НЕМА ДА СЕ ПИЕ ОД ПЛАСТИЧНИ ЧАШИ

  НА СТАДИОНИТЕ ОД БУНДЕСЛИГАТА ВЕЌЕ НЕМА ДА СЕ ПИЕ ОД ПЛАСТИЧНИ ЧАШИШалке е последниот прволигашки клуб кој се префрла на чаши за повеќекратна употреба (Фото: ДПА)

  Чаши за повеќекратна употреба ќе ги пречекаат фановите на стадионите во Германија кога овој викенд ќе продолжат натпреварите од Бундеслигата.

  Како и рестораните и кафулињата кои продаваат храна и пијалаци за носење, така и операторите на стадионите сега се обврзани да нудат амбалажа за повеќекратна употреба“, објави германското министерство за животна средина.

  Оваа амбалажа не смее да биде поскапа од онаа за една употреба и мора да биде со иста големина.

  Седумнаесет од 18-те прволигашки клубови веќе се префрлија на чаши за повеќекратна употреба пред почетокот на сезоната во август. Тоа отсега ќе го прави и Шалке за депозит од две евра.

  Пред пет години, десет клуба од Бундеслигата користеа чаши за една употреба, што создаваше „планина“ од 8,5 милиони пластични пакувања секоја година.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира