ИТАЛИЈА ПРВ ФИНАЛИСТ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

  ИТАЛИЈА ПРВ ФИНАЛИСТ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВОИталија беше подобра во ударите од белата точка, откако по 120 минути игра на „Вембли“, резултатот беше 1:1. (Фото: Твитер/УЕФА)

  Италија е првиот финалист на Европското првенство во фудбал, откако вечерва ја победи Шпанија во полуфиналето по изведувањето на пеналите.

  Натпреварот на „Вембли“ во Лондон заврши 1:1 по 120 минути игра, а Италија победи со 4:2 на пенали. Федерико Киеза во 60. минута ѝ донесе водство на Италија, а Алваро Мората израмни за Шпанија 20 минути подоцна.

  Ударите од белата точка почнаа со промашувања и на Италија и на Шпанија, па следуваа пет прецизни удари, по што италијанскиот голман Џиџи Донарума го одбрани пеналот на Мората. Жоржињо потоа погоди за Италија за пласман во финалето.

  Вториот финалист ќе биде познат утре, на „Вембли“ играат Англија и Данска. Финалето се игра в недела.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира