ИВАНОВСКИ И ПОП АРСОВА СО 2 ДРЖАВНИ РЕКОРДИ НА СКОПЈЕ ТРЧА 10 КМ

  ИВАНОВСКИ И ПОП АРСОВА СО 2 ДРЖАВНИ РЕКОРДИ НА СКОПЈЕ ТРЧА 10 КМДарио Ивановски победи во машка, а во женска конкуренција победи Теодора Симовиќ од Србија. (Фото: К. Попов)

  Дарио Ивановски и Андријана Поп Арсова срушија два државни рекорди на третата трка Скопје трча 10 км. Во машка конкуренција Ивановски победи со 31:07 минути, втор беше Милош Ранчиќ (33:44), трет Атанас Анчевски (33:49).

  Во женска конкуренција прва беше Теодора Симовиќ од Србија  (34:59), втора Андријана Поп Арсова (37:02) и трета Билјана Кираџиева (37:59).

  Околу 2.000 тркачи учествуваа на трката по булевар Илинден во Скопје. Во рамки на трката беше и хуманитарна акција за донации насловена #ЗасадиВоздух со која од продадените маици се одделуваат средства за садници кои тимот на Скопје трча 10 км и Град Скопје ќе ги засадат на погодна локација.

  Трката е организирана од Сојуз на спортови на Скопје, Атлетска федерација и Атлетски клуб Работнички.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира