ЈАДА ГО ОСВОИ 86. МЕСТО НА ОЛИМПИСКИОТ СПРИНТ, САМО ДВАЈЦА ИМАА ПОСЛАБО ВРЕМЕ

  ЈАДА ГО ОСВОИ 86. МЕСТО НА ОЛИМПИСКИОТ СПРИНТ, САМО ДВАЈЦА ИМАА ПОСЛАБО ВРЕМЕЈада во Пекинг ќе трча и на 50 километри (Фото: МОК)

  Македонскиот нордиец Ставре Јада го освои 86. место на спринт трката на Зимските олимписки игри во Пекинг.

  Во првиот од двата настапа на овие Игри, Јада ја истрча делницата од еден и пол километри за три минути, 29 секунди и 13 стотинки и само двајца учесници имаа послабо време од него. Јада имаше заостаток од 44 секунди во однос на првопласираниот во квалификациите Лукас Шанава.

  Јада, за кога ова е втора олимпијада, во Пекинг ќе трча и на 50 километри.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира