Таг: скијање

1 2 3 4 10 / 36 НАПИСИ
НАЈДОБРАТА СВЕТСКА СКИЈАЧКА МИКАЕЛА ШИФРИН ПОБАРА ДА ИМА ПОМАЛКУ ПАТУВАЊА ВО ЕДНА СЕЗОНА ЗА ДА СЕ ЗАШТИТИ КЛИМАТА

НАЈДОБРАТА СВЕТСКА СКИЈАЧКА МИКАЕЛА ШИФРИН ПОБАРА ДА ИМА ПОМАЛКУ ПАТУВАЊА ВО ЕДНА СЕЗОНА ЗА ДА СЕ ЗАШТИТИ КЛИМАТА

Најдобрата светска скијачка Микаела Шифрин повторно ја повика Меѓународната скијачка федерација (ФИС) да ја направи скијачката сезона поеколошка. Шифр ...
ПО ШЕСТ ОЛИМПИЈАДИ И 20 СВЕТСКИ ПРВЕНСТВА, МЕКСИКАНСКИОТ ПРИНЦ ФОН ХОХЕНЛОХЕ ЈА ЗАВРШИ СКИЈАЧКАТА КАРИЕРА НА 64 ГОДИНИ

ПО ШЕСТ ОЛИМПИЈАДИ И 20 СВЕТСКИ ПРВЕНСТВА, МЕКСИКАНСКИОТ ПРИНЦ ФОН ХОХЕНЛОХЕ ЈА ЗАВРШИ СКИЈАЧКАТА КАРИЕРА НА 64 ГОДИНИ

На 64 години, мексиканскиот принц Хубертус фон Хохенлохе-Лангенбург во петокот настапи на своето 20. светско првенство во скијање и сега кажа дека тоа ...
17-ГОДИШНО ЛИЦЕ МЕЃУ ДЕСЕТМИНА ЗАГИНАТИ ВО ЛАВИНИ НА АЛПИТЕ

17-ГОДИШНО ЛИЦЕ МЕЃУ ДЕСЕТМИНА ЗАГИНАТИ ВО ЛАВИНИ НА АЛПИТЕ

Десетмина загинаа во повеќе лавини на Алпите во Австрија и Швајцарија за време на викендов. Меѓу загинатите се туристи од Нов Зеланд, Кина и Германија ...
СКИЈАЧОТ ЉУПЧО СПИРОВСКИ ВО 1990 ГО НАЈАВУВА ПЛАНОТ ПЕЛИСТЕР ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВРВЕН СКИ ЦЕНТАР, ОТКРИВА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА НЕГО

СКИЈАЧОТ ЉУПЧО СПИРОВСКИ ВО 1990 ГО НАЈАВУВА ПЛАНОТ ПЕЛИСТЕР ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВРВЕН СКИ ЦЕНТАР, ОТКРИВА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ ЗА НЕГО

Уште во 1984 година била изработена студија од словенечкото проектантско биро „Тиволи“ за развој на Пелистер која предвидувала со ски лифтови и жичниц ...
ЛЕСОТО ГО РАЗВИ ПРВИОТ СКИ-ЦЕНТАР ВО АФРИКА

ЛЕСОТО ГО РАЗВИ ПРВИОТ СКИ-ЦЕНТАР ВО АФРИКА

Додека милиони низ Европа се потат во летото со рекордни жештини, во Африка скијаат. Но, ова не е уште еден знак за климатските промени, туку фасцинан ...
КОНЗУЛКАТА ОД БИТОЛА НАПИША КНИГА ЗА СОПРУГОТ ЉУПЧО СПИРОВСКИ – „ЛЕГЕНДАТА НА МАКЕДОНСКОТО АЛПСКО СКИЈАЊЕ“

КОНЗУЛКАТА ОД БИТОЛА НАПИША КНИГА ЗА СОПРУГОТ ЉУПЧО СПИРОВСКИ – „ЛЕГЕНДАТА НА МАКЕДОНСКОТО АЛПСКО СКИЈАЊЕ“

Скиите беа двапати поголеми од него кога на пет години првпат се обиде да тргне по белите траги на својот татко. Од десет години почна да се натпревар ...
НА ФИНСКИОТ КРОС-КАНТРИ СКИЈАЧ ЛИНДХОЛМ МУ ЗАМРЗНА ПЕНИСОТ НА ОЛИМПИСКАТА ТРКА НА 50 КМ

НА ФИНСКИОТ КРОС-КАНТРИ СКИЈАЧ ЛИНДХОЛМ МУ ЗАМРЗНА ПЕНИСОТ НА ОЛИМПИСКАТА ТРКА НА 50 КМ

Трката во крос-кантри скијање на 50 километри на Олимпијадата во Пекинг беше скратена на 30 километри, но тоа не помогна многу на Финецот Реми Линдхол ...
ДОДЕКА Е НА ОЛИМПИЈАДА, ТРЕНЕРОТ ПО СКИЈАЊЕ ЌЕ ГО ИЗБРКААТ ОД РАБОТА ВО СКИЈАЧКАТА ФЕДЕРАЦИЈА ЗАШТО ТРИ ДЕНА НЕ ОПРАВДАЛ ОТСУСТВО

ДОДЕКА Е НА ОЛИМПИЈАДА, ТРЕНЕРОТ ПО СКИЈАЊЕ ЌЕ ГО ИЗБРКААТ ОД РАБОТА ВО СКИЈАЧКАТА ФЕДЕРАЦИЈА ЗАШТО ТРИ ДЕНА НЕ ОПРАВДАЛ ОТСУСТВО

Антонио Ристевски, кој како тренер на македонскиот скијач Дердан Дехари се наоѓа на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг, вели дека добил закана за ...
ЈАДА ГО ОСВОИ 86. МЕСТО НА ОЛИМПИСКИОТ СПРИНТ, САМО ДВАЈЦА ИМАА ПОСЛАБО ВРЕМЕ

ЈАДА ГО ОСВОИ 86. МЕСТО НА ОЛИМПИСКИОТ СПРИНТ, САМО ДВАЈЦА ИМАА ПОСЛАБО ВРЕМЕ

Македонскиот нордиец Ставре Јада го освои 86. место на спринт трката на Зимските олимписки игри во Пекинг. Во првиот од двата настапа на овие Игри, Ј ...
ТРОЈЦАТА МАКЕДОНСКИ ОЛИМПИЈЦИ ПОСАКАА ГОРДИ ДА СЕ ВРАТАТ ОД ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО ПЕКИНГ

ТРОЈЦАТА МАКЕДОНСКИ ОЛИМПИЈЦИ ПОСАКАА ГОРДИ ДА СЕ ВРАТАТ ОД ЗИМСКАТА ОЛИМПИЈАДА ВО ПЕКИНГ

Македонските олимпијци очекуваат горди да се вратат од Зимската олимпијада во Пекинг, која почнува на 4 февруари и ќе се одржува под строги ковид прот ...
1 2 3 4 10 / 36 НАПИСИ