ОЛИМПИСКИОТ КОМИТЕТ МУ ИЗРЕЧЕ ЧЕТИРИГОДИШНА СУСПЕНЗИЈА НА БОРКО РИСТОВСКИ

  ОЛИМПИСКИОТ КОМИТЕТ МУ ИЗРЕЧЕ ЧЕТИРИГОДИШНА СУСПЕНЗИЈА НА БОРКО РИСТОВСКИРистовски е казнет поради изјавите во една ТВ-емисија (Фото: СДК.МК)

  Олимпискиот комитет на Северна Македонија му изрече четиригодишна суспензија на некогашниот голман на ракометната репрезентација Борко Ристовски, забранувајќи му да се занимава со спортските дејности во тој период. Одлуката ја донесе Дисциплинската комисија на ОКСМ, по пријава од претседателот на ОКСМ, Даниел Димевски.

  На 2 март, како претставник на политичка партија, Борко Ристовски изнесе груби лаги, клевети и невистини и ширеше неточни информации за претседателот на Олимпискиот комитет на Северна Македонија, Даниел Димевски, кои можат да бидат штетни за ОКСМ, федерациите-членки на ОКСМ и за спортистите. Тој притоа прекршил повеќе закони, членови на Статутот на ОКСМ и Дисциплинскиот правилник на ОКСМ“, стои во соопштението на Олимпискиот комитет.

  Како резултат на ова, на Ристовски му се забранува да врши каква било работа во олимпискиот спорт во период од четири години. Тој има право на жалба во рок од осум дена.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира