ПРОСЛАВА НА ШАМПИОНСКАТА ТИТУЛА НА ВАРДАР НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА ВО СКОПЈЕ

  ПРОСЛАВА НА ШАМПИОНСКАТА ТИТУЛА НА ВАРДАР НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА ВО СКОПЈЕФото: Ѓ. Личовски

  Неколку илјади граѓани ноќеска славеа на Плоштадот Македонија во Скопје откако ракометниот клуб Вардар стана европски шампион. Се славеше и по улиците низ главниот град каде што навивачите на Вардар свиреа и пееја во колони возила со развиорени знамиња на клубот.

  Фото: Ѓ. Личовски

  Вардар го победи Пари Сен Жермен со 24:23 во финалето на фајнл форот во Келн со голот на Иван Чупиќ во последната секунда.

  Во саботата, речиси на идентичен начин, Вардар во полуфиналето ја совлада Барселона со 26:25 со голот на Лука Циндриќ во последните моменти од средбата.

  Фото: Ѓ. Личовски

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира