ВЕСНА КИРАЏИЕВА ПОБЕДИ НА АВИЦЕНА ЖЕНСКАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ, ТРЧАА НАД 2.000 ЖЕНИ 

    ВЕСНА КИРАЏИЕВА ПОБЕДИ НА АВИЦЕНА ЖЕНСКАТА ТРКА ВО СКОПЈЕ, ТРЧАА НАД 2.000 ЖЕНИ Над 2.000 жени трчаа 3 км на патеката во Градски парк. (Фото: Авицена женска трка)

    Весна Кираџиева победи на jубилејното десетто издание на Авицена женската трка во Скопје, а патеката од 3 км во Градски парк ја истрча за 12 минути и 22 секунди. Втора е Бојана Наумовска со 12 минути и 35 секунди, а трета Вера Украдевска за 12 минути и 35 секунди.

    Годинава над 2.000 жени трчаа на дожд, а организаторите од Сојуз на Спортови на Скопје велат дека тоа е 50 отсто повеќе од лани.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира