БЕРЛИН ВОВЕДЕ БЕСПЛАТНИ И АНОНИМНИ ТЕСТОВИ ЗА НЕЛЕГАЛНИ ДРОГИ

  БЕРЛИН ВОВЕДЕ БЕСПЛАТНИ И АНОНИМНИ ТЕСТОВИ ЗА НЕЛЕГАЛНИ ДРОГИРезултатите ќе се добиваат за три дена. (Фото: Гети)

  Корисниците на нелегални дроги во Берлин отсега ќе можат да ги тестираат купените супстанции легално, анонимно и бесплатно. По долги години дискусии и подготовки, почна таканаречената проверка на лекови, во која треба да се анализираат состојките и да се откријат нечистотии, потврдија од Сенатската здравствена администрација.

  За анализата е одговорен Државниот институт за судска и социјална медицина. Дрогата како марихуана, хашиш, кокаин, екстази и спид може да се предаде во три советувалишта за зависности и во градското советувалиште за хомосексуалци. Резултатите ќе се добиваат за три дена. Ќе бидат понудени и сесии за советување и часови за консултации.

  Социјалдемократите, Левата партија и Зелените решија да ги воведат тестовите во нивниот коалициски договор по изборите во Берлин во 2016. Потоа почнаа подготовките во кои беа вклучени и јавното обвинителство и полицијата преку договор за соработка со владата во Берлин.

  Критичарите ги сметаат тестовите како поттик за понатамошна употреба на дрога.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира