БОРИС ЏОНСОН ПРОШЕТА НИЗ КИЕВ СО ЗЕЛЕНСКИ И ВЕТИ ВОЕНА ПОМОШ ОД 130 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

  БОРИС ЏОНСОН ПРОШЕТА НИЗ КИЕВ СО ЗЕЛЕНСКИ И ВЕТИ ВОЕНА ПОМОШ ОД 130 МИЛИОНИ ДОЛАРИЏонсон потврди и дополнителни 500 милиони долари за заем од Светска банка, со што вкупната гаранција за заемот на Велика Британија е до 1 милијарда долари. (Фото: Фејсбук на Зеленски)

  Британскиот премиер Борис Џонсон се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев, ветувајќи толкава поддршка што неговата нација веќе никогаш нема да биде малтретирана. При ненадејната посета, Џонсон вети 120 оклопни возила и нови противбродски ракетни системи, дел од уште 100 милиони фунти (130 милиони долари) висококвалитетна воена опрема. Џонсон, исто така, потврди дополнителни 500 милиони долари за заем од Светска банка, со што вкупната гаранција за заемот на Велика Британија е до 1 милијарда долари.

  Џонсон рече дека Украина пркосно ги истуркај руските сили „од портите на Киев, постигнувајќи го најголемиот подвиг со оружје на 21 век“. Тој му даде заслуга на „одлучното лидерство на Зеленски и на непобедливиот херојство и храброста на украинскиот народ“ за спречување на, како што ги нарече, „монструозните цели“ на рускиот лидер Владимир Путин.

  Џонсон вели дека Британија и нејзините партнери „ќе го засилат економскиот притисок…не со само замрзнување на средствата во банките и санкционирање на олигарсите, туку и со прекин на употребата на руските јаглеводороди“.

  Џонсон, исто така, ја опиша визијата за идна Украина толку зајакната и заштитена со опремата, технологијата и знаењето на Британија и нејзините партнери, што никогаш повеќе не може да биде загрозена на ваков начин. Во меѓувреме, Џонсон рече, „има огромна работа што треба да се направи за да се осигураме дека Украина е успешна, дека Украина победи и дека Путин мора да пропадне“.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира