БРИТАНЦИТЕ ЌЕ СЕ КАЗНУВААТ СО 5.000 ФУНТИ АКО ОДАТ НА ОДМОР ВО СТРАНСТВО

  БРИТАНЦИТЕ ЌЕ СЕ КАЗНУВААТ СО 5.000 ФУНТИ АКО ОДАТ НА ОДМОР ВО СТРАНСТВОСпоред планот за олеснување на рестрикциите, Британците ќе можат да одат на одмор во странство најрано од 17 мај (Фото: Гети)

  Казна од 5.000 фунти ќе добие секој жител на Велика Британија кој ќе патува во странство без добра причина, стои во новиот закон за коронавирус, што пратениците ќе го гласаат в четврток.

  Одмори во странство не се дозволени според сегашните коронамерки, што завршуваат в понеделник, а забраната за напуштање на Британија од следната недела ќе стане закон, што ќе биде проследено и со казни.

  Според планот за олеснување на рестрикциите, Британците ќе можат да одат на одмор во странство најрано од 17 мај. Сепак, последното големо ширење на коронавирусот во Европа би можело да доведе до продолжување на забраната за патувања во странство.

  „Овие рестрикции се неопходни за да се одбраниме од внесувањето на голем број случаи на зараза и од нови варијанти на коронавирус, кои би можеле да го загрозат вакцинирањето“, изјави британскиот министер за здравство Мет Хенкок.

  Според новиот закон, во наредниот период ќе може да се патува во странство само заради работа, образование или од медицински причини.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира