ДАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ОБВИНИ НАД 1.000 МЛАДИ ЗА ДИСТРИБУЦИЈА НА ДЕТСКА ПОРНОГРАФИЈА ОТИ СПОДЕЛУВАЛЕ ВИДЕА СО МАЛОЛЕТНИЦИ НА ФЕЈСБУК

  ДАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ОБВИНИ НАД 1.000 МЛАДИ ЗА ДИСТРИБУЦИЈА НА ДЕТСКА ПОРНОГРАФИЈА ОТИ СПОДЕЛУВАЛЕ ВИДЕА СО МАЛОЛЕТНИЦИ НА ФЕЈСБУКДанската полиција почнала истрага откако на фејсбук се појавија две видеа и фотографија со експлицитно сексуална содржина, која циркулирала главно меѓу тинејџери

  Над 1.000 млади луѓе во Данска се обвинети за дистрибуција на детска порнографија, откако сексуална содржина во која учествуваат 15-годишници беше објавена на Интернет, соопшти данската полиција. Полицијата почнала истрага откако на Фејсбук се појавија две видеа и фотографија со експлицитно сексуална содржина, која циркулирала главно меѓу тинејџери, корисници на социјалните медиуми во Данска.

  „Тоа е голема и комплексна работа, која бараше време за да се истражи, пред сè поради големиот број обвинети“, изјави полициски инспектор Лау Тигесен. „На случајот работевме многу сериозно, бидејќи има многу импликации за оние вклучени при ширење на ваков материјал. Поголемиот дел од обвинетите видеото го прошириле неколку пати, но има и такви кои стотина пати го прошириле“, вели полицијата.

  Во Данска возраста за своеволно стапување во сексуални односи е 15 години, но законот против детска порнографија сè уште се однесува на споделување видеа или фотографии со оние под 18 години.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира