ДОКТОРКА ВО КАНАДА СЕ ВРАТИЛА СО КОРОНАВИРУС ОД ПАТУВАЊЕ ВО СТРАНСТВО, ИМАЛА КОНТАКТ СО ПАЦИЕНТИ И КОЛЕГИ ПРЕД ДА СЕ ТЕСТИРА

  ДОКТОРКА ВО КАНАДА СЕ ВРАТИЛА СО КОРОНАВИРУС ОД ПАТУВАЊЕ ВО СТРАНСТВО, ИМАЛА КОНТАКТ СО ПАЦИЕНТИ И КОЛЕГИ ПРЕД ДА СЕ ТЕСТИРАПред да се тестира, заразената докторка имала контакт со 14 пациенти болни од рак, како и со петмина нејзини колеги. - Центарот за рак каде што работи докторката (Фото: Си-Би-Си)

  Докторка онколог од канадскиот град Хамилтон била позитивна на тестот за коронавирус откако се вратила од патување во Хаваи, САД, но пред да се тестира била во контакт со пациенти и медицински персонал.

  32-годишната докторка се вратила во Канада во саботата и во понеделникот отишла на работа. Пред да се тестира имала контакт со 14 пациенти болни од рак, како и со петмина нејзини колеги, од кои еден во меѓувреме ја напуштил државата. Заразена докторка се тестирала откако ѝ се појавиле првични симптоми во понеделникот, а утредента добила потврда дека тестот е позитивен. Оттогаш е во самоизолација.

  Нејзиниот сопруг, кој е хирург во друга болница, исто така е во самоизолација.

  „Кога почнала да покажува симптоми, протоколот за контрола на зараза беше веднаш инициран и таа беше тестирана во безбедна околина. Таа сега е во самоизолација“, соопштија од болницата во Хамилтон.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира