Таг: Канада

1 2 3 5 10 / 46 НАПИСИ
КАНАДА И ДАНСКА ЌЕ ГО ПОДЕЛАТ МАЛИОТ АРКТИЧКИ ОСТРОВ ЗА КОЈ ВОДЕА СПОР 50 ГОДИНИ И СИ ОСТАВАА ШИШЕ АЛКОХОЛ

КАНАДА И ДАНСКА ЌЕ ГО ПОДЕЛАТ МАЛИОТ АРКТИЧКИ ОСТРОВ ЗА КОЈ ВОДЕА СПОР 50 ГОДИНИ И СИ ОСТАВАА ШИШЕ АЛКОХОЛ

Канада и Данска ќе го поделат малиот ненаселен арктички остров Ханс, ставајќи крај на 50-годишниот спор околу сопственоста врз огромната карпа. Сме ...
КАНАДСКИ ВОЕН АВИОН ОДЛЕТА ОД СКОПЈЕ ВО ЖЕШОВ КАДЕ ШТО СЕ ТРАНСПОРТИРА ВОЕНАТА ОПРЕМА ЗА УКРАИНА

КАНАДСКИ ВОЕН АВИОН ОДЛЕТА ОД СКОПЈЕ ВО ЖЕШОВ КАДЕ ШТО СЕ ТРАНСПОРТИРА ВОЕНАТА ОПРЕМА ЗА УКРАИНА

Канадски воен транспортен авион вечерва одлета од Скопје во полскиот град Жешов, каде што пристигнува воената помош за Украина. Аеродромот во Жешов се ...
ПО ЕДНА НЕДЕЛА ЗАВРШИ БЛОКАДАТА НА КЛУЧНИОТ МОСТ КОЈ ГИ ПОВРЗУВА КАНАДА И САД

ПО ЕДНА НЕДЕЛА ЗАВРШИ БЛОКАДАТА НА КЛУЧНИОТ МОСТ КОЈ ГИ ПОВРЗУВА КАНАДА И САД

Најпрометниот копнен граничен премин во Северна Америка денеска повторно се отвори по речиси еднонеделната блокада од страна на демонстрантите кои се ...
КАНАДСКИТЕ КАМИОНЏИИ НЕ ЈА ПОСЛУШАА СУДСКАТА НАРЕДБА И НАТАМУ БЛОКИРААТ КЛУЧЕН МОСТ НА ГРАНИЦАТА СО САД

КАНАДСКИТЕ КАМИОНЏИИ НЕ ЈА ПОСЛУШАА СУДСКАТА НАРЕДБА И НАТАМУ БЛОКИРААТ КЛУЧЕН МОСТ НА ГРАНИЦАТА СО САД

Демонстрантите кои се противат на коронамерките и вакцинирањето не ја послушаа наредбата на канадскиот суд и продолжуваат да блокираат клучен мост на ...
ТРУДО ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС, КАМИОНЏИИТЕ КОИ СЕ ПРОТИВАТ НА ВАКЦИНИРАЊЕТО ЈА ПАРАЛИЗИРАА ОТАВА

ТРУДО ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС, КАМИОНЏИИТЕ КОИ СЕ ПРОТИВАТ НА ВАКЦИНИРАЊЕТО ЈА ПАРАЛИЗИРАА ОТАВА

Демонстрантите кои се противат на задолжителното вакцинирање на камионџиите кои ја поминуваат американско-канадската граница го парализираа главниот г ...
НЕВАКЦИНИРАН КАНАЃАНЕЦ ДОБИ СУДСКА ЗАБРАНА ДА СЕ ГЛЕДА СО СИН МУ

НЕВАКЦИНИРАН КАНАЃАНЕЦ ДОБИ СУДСКА ЗАБРАНА ДА СЕ ГЛЕДА СО СИН МУ

Канаѓанец кој не е вакциниран против ковид-19 привремено го изгуби правото да се гледа со својот 12-годишен син. Судијата кажа дека посетите не би бил ...
КАНАДА ЌЕ ИМ ИСПЛАТИ ДЕСЕТИЦИ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ НА ДОМОРОДНИТЕ ДЕЦА КОИ БИЛЕ ОДЗЕМЕНИ ОД СЕМЕЈСТВАТА

КАНАДА ЌЕ ИМ ИСПЛАТИ ДЕСЕТИЦИ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ НА ДОМОРОДНИТЕ ДЕЦА КОИ БИЛЕ ОДЗЕМЕНИ ОД СЕМЕЈСТВАТА

Канада објави дека постигнала два договора вредни вкупно 31,5 милијарди долари, со кои ќе се компензираат домородните деца кои биле одземени од нивнит ...
ТРУДО ПОБЕДИ НА ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ ВО КАНАДА, НО ПОВТОРНО НЕ УСПЕА ДА ОСВОИ МНОЗИНСТВО

ТРУДО ПОБЕДИ НА ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ ВО КАНАДА, НО ПОВТОРНО НЕ УСПЕА ДА ОСВОИ МНОЗИНСТВО

Канадскиот премиер Џастин Трудо не успеа да освои мнозинство на предвремените парламентарни избори во Канада, но сепак ќе остане на власт, додека него ...
„МЕРК“ ПОБАРА КАНАДСКА ДОЗВОЛА ЗА ЛЕКОТ ПРОТИВ КОВИД-19 ЗА ПОЗИТИВНИ КОИ НЕ СЕ ЗА В БОЛНИЦА

„МЕРК“ ПОБАРА КАНАДСКА ДОЗВОЛА ЗА ЛЕКОТ ПРОТИВ КОВИД-19 ЗА ПОЗИТИВНИ КОИ НЕ СЕ ЗА В БОЛНИЦА

Американскиот производител на лекови „Мерк“ покрена постапка до Агенцијата за лекови на Канада за дозвола за користење на „молнупиравир“, орална антив ...
ВО КАНАДА УРНАТИ СТАТУИ НА БРИТАНСКИ КРАЛИЦИ ПО ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ ГРОБОВИ НА ДОМОРОДНИ ДЕЦА

ВО КАНАДА УРНАТИ СТАТУИ НА БРИТАНСКИ КРАЛИЦИ ПО ОТКРИВАЊЕТО НА НОВИ ГРОБОВИ НА ДОМОРОДНИ ДЕЦА

Демонстранти ја урнаа статуата на британската кралица Викторија во Винипег, откако деновиве во Канада беа пронајдени уште стари неозначени гробови на ...
1 2 3 5 10 / 46 НАПИСИ