ДВАЈЦА РУСИ И ЕДЕН УКРАИНЕЦ УАПСЕНИ ЗА ШПИОНАЖА ВО ФАБРИКА ЗА ПОПРАВКА НА КАЛАШНИКОВИ ВО АЛБАНИЈА

  ДВАЈЦА РУСИ И ЕДЕН УКРАИНЕЦ УАПСЕНИ ЗА ШПИОНАЖА ВО ФАБРИКА ЗА ПОПРАВКА НА КАЛАШНИКОВИ ВО АЛБАНИЈАВоената фабрика во Грамш беше отворена во 1962 за производство на калашников, но падот на комунизмот во 1990 престана да се произведува и сега само демонтира стари калашникови и друго мало оружје. (Фото: РФЕ)

  Двајца Руси и еден Украинец се уапсени за наводна шпионажа во воена фабрика во јужна Албанија, соопшти доцна синоќа албанското Министерство за одбрана. Русинот, идентификуван само како М. З. (24), бил приведен откако влегол и фотографирал во просторот на фабриката во Грамш, 80 километри јужно од главниот град Тирана, се вели во соопштението на Министерството. Двајца воени чувари биле повредени од „неопарализирачки спреј“ што го користел Русинот додека се спротивставувал на апсењето, се вели во соопштението. Друга Русинка С. Т. (33) и Украинец Ф. А. (25), беа уапсени надвор од комплексот и нивното возило беше блокирано, соопшти Министерството.

  „Три лица беа приведени од полиција која во соработка со други институции го истражува случајот“, се вели во соопштението и се додава дека за случајот се координираат воената полиција, армиската разузнавачка полиција и цивилната и антитерористичка полиција. Двајцата армиски чувари повредени од спрејот се пренесени во воена болница.

  Воената фабрика во Грамш беше отворена во 1962 година за производство на пушки АК-47 или калашников. По падот на комунизмот во 1990, таа престана да се произведува и наместо тоа почна да демонтира стари калашникови и друго мало оружје. Поправа и други армиски оружја.

  „Каква гордост за воените гардисти кои неутрализираа три лица осомничени за шпионажа“, напиша премиерот Еди Рама на Твитер, додавајќи: „Сега да го чекаме целосното разјаснување на овој настан“.

  Албанија, членка на НАТО од 2009, силно ја осуди руската инвазија на Украина и се приклучи на санкциите на Европската унија и САД против Москва.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира