ДВАЈЦА УБИЕНИ ВО ПУКАЊЕ ВО ФАБРИКА НА „МЕРЦЕДЕС“ ВО ГЕРМАНИЈА

  ДВАЈЦА УБИЕНИ ВО ПУКАЊЕ ВО ФАБРИКА НА „МЕРЦЕДЕС“ ВО ГЕРМАНИЈАИнцидентот се случи во фабриката во Зинделфинген (Фото: Гети)

  Двајца луѓе се убиени во пукање во фабрика на „Мерцедес-Бенц“ во југозападна Германија, при што е уапсен 53-годишен маж. Од фабриката во Зинделфинген го потврдија инцидентот, додека обвинителството на Штутгарт кажа дека нема други повредени.

  Полицијата го опиша инцидентот како излив на бес.

  Едно лице е во притвор и веќе не претставува опасност. Станува збор за вработени во одделението за давање надворешни услуги“, соопшти „Мерцедес-Бенц“.

  Отворен во 1915, погонот во Зинделфинген е најстарата активна фабрика на „Мерцедес“, која вработува 35.000 луѓе.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира