ДВЕ УКРАДЕНИ СЛИКИ ОД ВАН ГОГ ПРОНАЈДЕНИ КАЈ МАФИЈАТА ВО ИТАЛИЈА

a:1:{s:9:"td_source";s:20:"Неапол,(АП)

    ДВЕ УКРАДЕНИ СЛИКИ ОД ВАН ГОГ ПРОНАЈДЕНИ КАЈ МАФИЈАТА ВО ИТАЛИЈА

    Музејот „Ван Гог“ во Амстердам соопшти дека антимафијашката полиција во Неапол ги пронашла двете слики на Ван Гог украдени во 2002 година. Двете слики се во „релативно добра кондиција“, соопштија од музејот.

    Се работи за сликите „Поглед на морето кај Шевенинген“ од 1882 година и подоцнежната „Поворката ја напушта Реформистичката црква во Нојнен“. Полицијата во Неапол кажа дека сликите, кои се од „непроценлива вредност“ биле откриени при истрага против криминалниот клан Камора.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира