ЕКСПЕРИМЕНТАЛНАТА ТЕРАПИЈА СО АНТИТЕЛА ЗА КОВИД КОЈА МУ БЕШЕ ДАДЕНА НА ТРАМП ОДОБРЕНА ЗА УПОТРЕБА ВО ИТНИ СЛУЧАИ ВО САД

  ЕКСПЕРИМЕНТАЛНАТА ТЕРАПИЈА СО АНТИТЕЛА ЗА КОВИД КОЈА МУ БЕШЕ ДАДЕНА НА ТРАМП ОДОБРЕНА ЗА УПОТРЕБА ВО ИТНИ СЛУЧАИ ВО САД„Регенерон’ вели дека има доволно дози од терапијата за 80.000 луѓе до крајот на месецов. (Фото: Регенерон)

  Регулаторното тело денеска одобри употреба во итни случаи на експерименталната терапија со антитела на компанијата „Регенерон“ за случаи на коронавирус со лесна и умерена клиничка слика. Оваа терапија му беше даде и на американскиот претседател Доналд Трамп во октомври.

  Терапијата е коктел од два типа моноклонални антитела, кои го имитираат природниот одговор на имуниот систем против вирусот. Употребата во итни случаи се однесува на возрасни и на деца над 12 години со благи до умерени симптоми на ковид-19, но постои голем ризик болеста да прогресира и да е потребна хоспитализација. Експерименталната терапија не е одобрена за употреба кај пациенти кои се веќе хоспитализирани или се на кислородна поддршка.

  Според податоците од клиничките тестови, објавени од „Регенерон“, терапијата го намалува количеството вирус во телото и може да го забрза закрепнувањето.

  „Со одобрувањето на овие терапии со моноклонални антитела може да им се помогне на пациентите да избегнат хоспитализација и да се намали притисокот на нашиот здравствен систем“, соопштија од Администрациjата за храна и лекови (ФДА).

  „Регенерон’ вели дека има доволно дози од терапијата за 80.000 луѓе до крајот на месецов, а до почетокот на јануари очекува да има дози за вкупно 200.000 пациенти.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира