ГЕРМАНИЈА ПЛАНИРА ДА ЛЕГАЛИЗИРА УПОТРЕБА НА КАНАБИС ВО ЛИЦЕНЦИРАНИ ПРОДАВНИЦИ

  ГЕРМАНИЈА ПЛАНИРА ДА ЛЕГАЛИЗИРА УПОТРЕБА НА КАНАБИС ВО ЛИЦЕНЦИРАНИ ПРОДАВНИЦИГерманскиот министер за здравство Карл Лаутербах и еврокомесарката за здравство Стела Кријакидес (Фото: ЕПА)

  Германската влада планира да продолжи со плановите за декриминализирање на канабисот и покрај правните пречки, откако доби позитивни повратни информации од Европската комисија.

  „Сега го користиме и ова за да ги развиеме новите предлози. Во следните неколку недели тие ќе бидат претставени“, рече министерот за здравство Карл Лаутербах во Брисел.

  Владејачката коалиција во земјата се согласи да ја овозможи контролираната дистрибуција на канабисот до возрасни за употреба во лиценцирани продавници, додаде Лаутербах, кој претстави бела книга во која во октомври ја објасни иницијативата, но сè уште не е нацрт-закон.

  Сепак, критичарите велат дека плановите најверојатно ќе го прекршат и правото на ЕУ и меѓународното право.

  „Оттогаш донекаде го сменивме оригиналниот документ за клучните точки“, додаде Лаутербах, без да даде детали.

  Според министерот, предлогот што ќе го претстави е усогласен со европското законодавство, а ќе ги исполни целите на неговата влада. Меѓу целите на пример, се предвидува намалување на криминалот поврзан со дрога и зголемување на заштитата за младите луѓе и обезбедување полесен пристап до чисти производи.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира