ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА ГО НАЗНАЧИ МАНУЕЛ ЗАРАЦИН ЗА СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН

  ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА ГО НАЗНАЧИ МАНУЕЛ ЗАРАЦИН ЗА СПЕЦИЈАЛЕН ПРЕТСТАВНИК ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАНЗарацин ќе соработува со Мирослав Лајчак, специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, и Кристијан Шмит, високиот претставник за БиХ. (Фото: Зелени)

  Германската сојузна влада одлучи да го назначи Мануел Зарацин за специјален претставник на сојузната влада за земјите од Западен Балкан, соопшти германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок.

  „Посебно сум задоволна затоа што високо го ценам Мануел Зарацин и знам многу добро дека ќе ги промовира интересите на Западен Балкан со голема посветеност“, кажа таа.

  Баербок вели дека стабилноста и европската перспектива на Западен Балкан е врвен приоритет, посебно во актуелната ситуација. Понатаму, таа објаснува дека сојузната влада ја создала позицијата специјален претставник за да им помогне да напредуваат со развојот и да ги поддржува најдобро што може во реформските процеси.

  Зарацин ќе соработува со Мирослав Лајчак, специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, и Кристијан Шмит, високиот претставник за БиХ.

  „Силен, стабилен и мирен Западен Балкан ќе има клучно влијание во иднината а ЕУ“, вели министерката.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира